Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #486 FANOUŠCI ŽITA 44

#486 FANOUŠCI ŽITA 44

Posted: Prosinec 7th, 2012 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 17 komentářů »

Když jsem se divnou shodou náhod stal před časem hudebním dramaturgem jedný internetový televize, jasně jsem deklaroval svůj jediný požadavek: „Landa mi sem nesmí.“

Ne snad kvůli jeho písničkám. Sám bych dal dodnes dohromady většinu textů Orlíku, protože kazetu tédékáčko devadesátku s oběma jejich deskama jsem slyšel miliónkrát. Ne, nejsem na to nikterak pyšnej, a ne, nikterak se za to nestydim. (Pohoršená mládež nechť mi prosím odpustí: u puberťáka to bylo krátce po revoluci docela normální, půlka lidí tehdy poslouchala Tři sestry a Orlík, druhá půlka Oceán a Shalom – a synth-pop byl na mě tenkrát zkrátka moc gay.) Když mi ve čtrnácti došlo, jak moc ekl Orlík je, kazetu jsem vyhodil, začal poslouchat Wanastowi Vjecy a další Landovou tvorbu jsem z prinicpu odmítal – byť Landu považuju za velmi slušnýho hitmakera a třeba písnička A kdo teda voddělal toho Fandu je moje velký guilty pleasure (což jsem ještě nikdy nikomu nepřiznal).

Proč mi teda Landova tvorba nepřijde košer? Mám prostě pocit, že mezi jeho fanouškama je tak nějak větší procento nahnědlejch lidí než třeba mezi fanouškama Mňágy a Žďorp nebo Milese Davise. Výrazně větší procento. Neřikám, že kdo poslouchá Landu, je nácek. Poslouchaj ho i lidi milí a laskaví, třeba moje matka. Mám ale strach z lidí, který přistupujou k Landovejm textů jako k nějaký pravdě (a ne jako k textu popový písničky) – a že jich neni málo. No, každopádně hudebním dramaturgem jsem tenkrát zůstal jen pár měsíců a krátce po mém odchodu ta televize začala vyrábět reality show s Danielem Landou. Pochopitelně hodně úspěšnou. Shit happens.

Samotnýho Landy je mi dneska spíš líto: mánie dovede bejt pěkná svině, taky jsem si to párkrát zažil. Sere mě ale, že tolik lidí přikládá jeho posledním aktivitám větší důležitost, než by si zasloužily. (Nezapomínejte, že Landa je původně herec!) Jako Žito 44 totiž zatím jenom přednesl projev na vyhlašování Slavíků, kterej svojí zmateností trumfuje i zbožíznalkyni inženýrku Kačanovou, a seznámil veřejnost s plánem, jak vydělat těžký love, který pak použije k ušlechtilejm účelům – ovšem ten plán mi přijde asi podobně důvěryhodnej jako zaručený pyramidový systémy nebo dopisy šlechetnejch Nigerijců.

Pokud má někdo na základě toho pocit, že je Žito náramnej pašák, kterej pozvedne úroveň morálky v týhle republice, pokud si někdo myslí, že cinkáním rolničkama dělá hodně pro tuhle společnost, tak je naivní jak malej tuleň a měl by se urychleně probrat. Jestli Žito fakt vydělá stamilióny, jak se kasá, a věnuje je na nějaký ušlechtilý účely, budu držet hubu a krok. Ale silně o tom pochybuju, neb Landa už při zakládání Ordo Lumen Templi ukázal, že veliký plány mít umí, ale s jejich realizací to už tak žhavý neni. Každopáně fanoušci Žita 44 zatim neadorujou nic jinýho, než marketingem vyhajpovanej leštěnej prd.

«
»