Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #364 „PROJEKT“

#364 „PROJEKT“

Posted: Květen 9th, 2012 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 1 Comment »

Nedávno jsme rozebírali nešvary při používání slova “turné” v hudební žurnalistice, dneska dojde na slovo “projekt”. Mít totiž dneska skupinu nebo kapelu je už holt málo hip, cool a trendy, dneska se frčí v projektech.

Samozřejmě neříkám, že jakýkoliv použití slova “projekt” v hudební je špatně. Říkat kapela jednomu člověku je samozřejmě absurdní, i když ten člověk toho zvládne na pódiu hrát jako celá kapela, takže mi dává smysl, že třeba Cirkus Ponorka se označuje jako projekt Honzy Ponocnýho. Taky sousloví “vedlejší projekt” dává docela dobrej smysl a nemám problém akceptovat to, že kapela Foxboro Hot Tubs je vedlejším projektem členů kapely Green Day.

Ale když si přečtu, že Republic of Two jsou indie-folkový projekt (ne indie-folková skupina) nebo že Prince of Tennis jsou elektronický projekt (ne elektronická kapela), připadám si jako profesor Farnsworth, když už nechce žít na téhle planetě.

Jasně, uznávám, že označovat některý uskupení (jako první mě napadaj třeba starý dobrý Justice) slovem “kapela” je silně nadnesený, protože člověk od členů “kapely” tak nějak očekává, že při živym vystoupení budou na pódiu dělat i něco víc než jenom kroutit knoflíkama u nezapojenýho mixu. Ale pořád je to mnohem lepší než “projekt”, to mi nikdo nevymluví.

«
»