Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #79 POKRYTECTVÍ

#79 POKRYTECTVÍ

Posted: Březen 22nd, 2011 | Author: | Filed under: Achjo Bitch | 3 Comments »

Pokud si nejste úplně jisti, že víte, co to slovo znamená, tak doporučuju pročíst stručné info na wikipedii, jinak asi nemá cenu moc pokračovat dál.

Že jednoho vhodného dne napíšu hejt na pokrytectví, jsem věděla ještě předtím, než jsme 1000 věcí zakládali. Po událostech posledních dní už si to ale fakt nebudu nechávat pro sebe. Pokrytectví mě ani tak nesere, jako se mi hnusí. Jestli někoho baví popírat sám sebe, tak prosim, jak je ctěná libost, ale ať tak prosím činí co nejdál ode mě, mě to zas až tak nebere.

Jak a proč mi vadí pokrytectví, bych ráda demonstrovala na aktuální kauze „syn bývalého primátora Pavla Béma ničil kašnu a utrpěl vážná zranění“, kterou jste pravděpodobně zaregistrovali od AHA! přes Novinky.cz až po Lidové noviny, někde mezi Aničkou a Kaddáfím.

Tak zaprvé podotýkám, že samozřejmě vůbec není v pořádku, když se poničí kašna z 18. století. Ani si nemyslím, že alkohol je univerzální polehčující okolnost, protože to není pravda. Ale ani si sakra nemyslím, že na tu kašnu kdokoli lezl s úmyslem „uáá, pojďte, zničíme kašnu, budem‘ pravý vandalové!!!“ Slyšela jsem za ty poslední dva dny až moc názorů, od jemnějších jako „no jo, je to debil“ přes „ať mu ruka upadne“ až po ty největší žumpy v internetovejch diskusích pod články.  Jo? Fakt to mám brát jako boží trest za všechno to zlý, co starej Bém udělal? …

Zadruhé proto podotýkám, že nevolím ODS a ani omylem nejsem fanynkou Pavla Béma. Akorát jsem nepochopila, jestli teda všem spravedlivejm vadí to, že je poničená historická kašna, nebo jsou rádi, že se to týká syna někoho politicky – řekněme kontroverznějšího. Primitivní názory ubohých lidí, kterým je sice kašna ukradená, ale hodí se to jako taková schovávačka toho, že jde o to, komu se to stalo =  děkuju, nechci a nepotřebuju.

A pak hlavně teda zatřetí… Hele, to se nikdo z těch moralistů v životě neopil tak, že si nepamatuje nic? Uznávám, že není standardní si cestou z klubu vyšplhat na kašnu, ale je mi jasný, že takhle přece člověk neuvažuje, ne? Opilí lidi dělaj opilý věci, to snad neni žádná převratná novinka. Asi nebudu jediná, kdo byl někdy v opilosti blízko tzv. památce (více či méně významné), až na to, že já měla štěstí a nikdy se za a) nic neponičilo a za b) nikomu nic nestalo.

Netušila jsem, že je Wimmerova kašna takhle populární. A to se vsadim, že cca polovina lidí, „kerejm by se to stát teda nemohlo„, má o dějinách umění spíš platonické než teoretické znalosti a povědomí. Tato památka se stala symbolem spravedlnosti, božích mlýnů, odplaty a urážky národního kulturního dědictví, jež patrně vítězí nad lidskostí a logikou. Nebo je amputovaná ruka u dvacetiletého spratka (sic! a nemyslím to zle!) srovnatelná s amputovanou horní částí kopie pískovcového sousoší?

A tak tedy P. Bém oznámí, že škodu zaplatí – ale to se zas ozvou jiní myslitelé, kterejm se tohle TAKY nelíbí a aktualizovaný článek rovnou pojmenují „Táta to zacvaká“… blé no nic. Nemám ráda poničené památky – ať už se jedná o Karlův most, nádraží Vyšehrad nebo kašnu na Uhelným trhu. A nenávidím, když se teď víc než developerské firmy a nefungující památkáři řešej‘ skoro-ještě-děti, který z toho dost určitě budou mít trauma a následky na celej zbytek života a ještě u toho budou muset poslouchat, „že jsou fakt debilní, rozbíjet takový  hezký věci teda!“

Dnes bez obrázku. Pokrytectví a kašen je všude jinde víc než dost.

«
»