#897 AUTA 2

Posted: Únor 24th, 2015 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 5 Comments »

Nemusíte mít strach, že bych tady hodlal pomluvit veškerou videotvorbu, kterou Attila jr. s oblibou sleduje. Kupříkladu první Auta mi přijdou jako vtipně animovaná a skvěle nadabovaná pohádka, která obsahuje řadu poselství, který je třeba dětem předávat – třeba že rezavý auta jsou taky lidi, že vítězství není všechno a že huliči jsou sice trochu zpomalený, ale jinak milý. Ovšem sequel je tak zoufale a bolestně pitomej, že si hejt zaslouží mnohem víc než ta partička z Českejch lvů, který by si i mě spletli s Leonardo di Capriem. Animace i dabing Aut dvojky jsou sice pořád bezchybný, ale scénář dosahuje takovýho stupně debility, že by lepší biják napsal i můj mírně oligofrenickej spolužák Ziegler, co ho v půlce první třídy přeřadili do zvláštní, protože okousal obraz prezidenta Husáka.

Pro ty, kteří hejtovaný film neviděli, přináším stručné shrnutí: zloun jménem sir Axlerod je magnát, který objevil největší naleziště ropy na světě. Tváří se ovšem jako dobračisko: tvrdí, že vytvořil z obnovitelných zdrojů palivo jménem Alinol, a sponzoruje celosvětový motoristický závod World Grand Prix. Alinol je ovšem ve skutečnosti „obyčejnej benzín“, který je upraven tak, že „je-li vystaven elektromagnetickému pulzu, stane se extrémně nebezpečným“ a vybuchuje. Sir Axelrod tak nechá během World Grand Prix vybuchnout pár vozů, čímž hodlá zdiskreditovat nejen Alinol, ale i případná jiná ekopaliva. Plán mu samozřejmě nevyjde, sir Axlerod je odhalen a vítězí dobro.

Nejde mi ani tak o to, že je tahle tupá ekoagitka otevřeně rasistická (za sirem Axlerodem stojí spiknutí starých aut zvaných šunky, která jsou vykreslená jak Židé z německýho Dikobrazu z roku 1938). Čert vezmi, že v dětech vytváří naprosto zcestnou představu o palivech z chemickýho i fyzikálního hlediska. Největší problém mám ale s tím, že Axlerodův plán je tak zoufale dementní, že z toho zoufale čiší touha tvůrců vložit do filmu poselství, že benzín je fuj, ať se děje, co se děje. Chápu, že kdyby nějaký zázračný Alinol opravdu existoval, tak by sira Axleroda opravdu ohrožoval. Ovšem každej svéprávnej zloun by v situaci sira Axleroda prostě prodával ropu, který má tři prdele, možná by teda nějak zkoušel na burze ovlivňovat její cenu, ale nějaký boje s alternativníma palivama by mu byly úplně u prdele.

Nechápu, proč žijeme v tak hyperkorektní době, že zlo už v pohádce nemůže mít ty tradiční atributy, ale musí bejt zobrazený jako výsměchuhodná idiocie. Takže jestli si to tady bude jednou Attila jr. číst, nechávám mu tímto poselství: kocoure, zlo neni tak vymatlaný, jako sir Axlerod. To pravý, skutečný, absolutní zlo, kterýho je ve světě bohužel spousta, zlo, který se má v dobrejch pohádkách porážet, je prohnaný a nebezpečný. Ovšem dnešní doba je zjevně tak hyperkorektní, že ani pohádkový zlo nejde vykreslit dostatečně zlý, jako se to dělalo posledních pár tisíc let v tradičních pohádkách. Což ovšem dobru v souboji se zlem moc nadějí nedává.

«
»