Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #412 KDYŽ LIDI NEVĚDÍ, KDY JE VE FOTBALE AUT

#412 KDYŽ LIDI NEVĚDÍ, KDY JE VE FOTBALE AUT

Posted: Červenec 27th, 2012 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 1 Comment »

Jako malej jsem si hrozně často půjčoval z knihovny pravidla fotbalu a se zalíbením si v nich četl. Taky jsem si moc rád hrával s plánem Prahy a na tatínkově psacím stroji datloval trasy imaginárních tramvají. Miloval jsem taky pravidla silničního provozu a rád si řešil křižovatky. Občas jsem upozorňoval matku, když porušila dopravní předpisy. Asi to se mnou jako s dítětem nebylo úplně lehký.

Něco jsem si ale z tohohle pohnutýho období odnesl. Díky pravidelný četbě fotbalovejch pravidel VIM, KDY JE VE FOTBALE AUT! Jasně, každej člověk, kterej kdy hrál fotbal, je přesvědčenej, že ví, kdy je ve fotbale aut. Jenže leckdo to ve skutečnosti neví, káže bludy a mě tím šíleně vytáčí. Míč je v autu, když je celým svým objemem za příslušnou čarou.

Co znamená celým objemem? Pokud si situaci na hřišti představíte v pohledu shora, v půdorysu, tak míč je v autu (lépe řečeno ze hry, protože to nemusí být aut, ale ve speciálních případech gól), pokud má „půdorys míče“ (tedy průmět míče do roviny určené povrchem hřiště) prázdný průnik s obdélníkem hřiště vymezeným vnějším okrajem pomezních a brankových čar. Jinak je míč ve hře. (Milci geometrie se mohou zamyslet, zda krajní pozice, tedy taková, kdy je průnik jednobodový, tj. vnější linie autové čáry je tečnou kružnice vytvořené půdorysem míče, znamená, že je míč v autu, či ve hře – já se kloním spíše k první variantě, ale je to samozřejmě jediný případ, o kterém lze teoreticky polemizovat.)

Speciální případ uvedeného princpiu je ta nejčastější chyba, kterou lidi při fotbale dělají. Tak tedy: To, že míč leží vně čáry a čáry se nijak nedotýká NEZNAMENÁ, že je to aut! Samozřejmě to aut být může – ale volat “byl to aut, protože mezi balónem a čárou byla vidět tráva” (případně dokonce “byl to gól, protože mezi míčem a brankovou čarou byla vidět tráva”) má ke správné argumentaci hodně daleko. Pokud se mnou nesouhlasíte, čtěte si třetí odstavec do té doby, dokud ho nepochopíte.

«
»