Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #163 OFICIÁLNÍ SLOVNÍ OZNAČENÍ ZNÁMEK NA ZÁKLADNÍ A STŘEDNÍ ŠKOLE

#163 OFICIÁLNÍ SLOVNÍ OZNAČENÍ ZNÁMEK NA ZÁKLADNÍ A STŘEDNÍ ŠKOLE

Posted: Červenec 21st, 2011 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 32 Comments »

Tak dneska tady máme jednu specialitku, takovou jednu moji úchylku. Spoustě věcí, který tady hejtujeme, se člověk v životě vyhnout nedokáže a to hejtování je pak vlastně vynucený. Dnešní téma je naopak zcela malicherný a nedůležitý, úplně klidně by mi po něm mohlo bejt hovno, ale já si nemůžu pomoct, mně to vážně vadí.

Slovní označení známek jedna až pět na základce a na střední. Hele, tři z pěti, co si budeme bublat, jsou trefený dobře. Výborný, dostatečný, nedostatečný, to podle mě přesně odpovídá jedničce, čtyřce a pětce. Jenže sorry, slovo dobrý mi jako ohodnocení nějakýho výkonu přijde prostě dost slušný. Jako jasně, neni to výborný, ale furt je to dobrý. Spokojenost.

Naproti tomu slovo chvalitebný… sorry, jestli ho nějak blbě chápu, ale mně připadá, že “chvalitebný” znamená něco jako “dá se to pochválit”. Nebo spíš “dalo by se to pochválit”. Rozumíme si. Dalo by se to pochválit, kdybychom hodně přemejšleli za co. Dalo by se to pochválit, ale my to rozhodně neuděláme. Prostě pro mě je “dobrý” lepší než “chvalitebný” a nedává mi smysl, že je to ve škole naopak.

A abych se pro dnešek vyvaroval nařknutí, že absencí konstruktivní kritiky u nás na blogísku přispíváme ke všeobecné blbé náladě, nabídnu vám možnost, jak zmíněnou záležitost vyřešit. Dal jsem si tu práci a vymyslel vlastní verzi pro slovní označování školních známek a myslim, že je teda výrazně lepší než ta stávající. Jednak jsou moje slova ekologičtější, protože mají míň písmen, takže se při tištění vysvědčení ušetří spousta toneru, jednak jsou přizpůsobena mluvě dnešních mladých. Tady je máte: 1 – zabils, 2 – fér, 3 – oukej, 4 – hm, 5 – na píču.

«
»