Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #246 LETENSKÉ NÁMĚSTÍ

#246 LETENSKÉ NÁMĚSTÍ

Posted: Listopad 18th, 2011 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 20 komentářů »

Miluju Letnou. Vyrůstal jsem v dělnických Holešovicích a z okna obejváku s oblibou koukal na ten kopec na západě; v knížkách o Boříkovi a spol. se o partičce z Letný mluvilo jako o šlechtě a přestože ve Steklačových románech holešovickej proletariát nad letenskou aristokracií vyhrával, mě rohlíkem neopili, já se od malička cítil víc jako patricij než jako plebejec a doufal, že se jednou posunu nahoru o těch pár desítek metrů nadmořské výšky.

Když jsem se před půl rokem na Letnou přestěhoval, byl to splněnej sen a nemůžu si tady v podstatě na nic stěžovat, kromě Letenskýho náměstí, tohohle vředu na půvabný tváři nejkrásnější pražský čtvrti (a pokud mi tady někdo hodlá v komentářích vysvětlovat, že Letná vlastně žádná čtvrť neni, ať si to klidně nechá pro sebe, nás Leteňáky tim nevyvede z míry).

Zmíněná křižovatka má svý pozitiva, to si nebudeme zastírat; pověstný nonstop na rohu, kde celou noc grilují kuřata pro hladové flamendry, patří k nejlepším nonstopům na sever od Alp, o tom žádná. Jenže přes den je tohle místo podobný peklu; nepodařilo se mi sice vygooglovat informaci, kolik aut tudy denně projede, ale podle mýho expertního odhadu to několikanásobně překračuje můj nasírací limit.

Já samozřejmě nechci nikoho omezovat v jeho svatym zaujetí pro individuální automobilismus, takhle ten dnešní hejt nestojí. Jen chci podotknout, že to, jak vypadá Letenský náměstí po většinu času je hnus, hnus a ještě jednou hnus. Auta plní křižovatku ze čtyř směrů, i přes všechny krásný euro normy hlučej a hlavně smrděj tak, že si při každodennim čekání na přechodu od Čechovy do Nad Štolou (zelená je tak tam na deset vteřin jednou za pět minut) vždycky vzpomenu na horlivý zastánce zákazu kouření na zastávkách a hořce, velmi hořce se směju jejich naivitě. A přestože je mi jasný, že tunel Blanka je především pořádnej tunel, pevně doufám, že se ho podaří dodělat co nejrychleji a že to udělá z Letenskýho náměstí alespoň trochu normální místo.

«
»