#127 ŘIDIČI MHD, CO NEPOČKAJ

Posted: Květen 30th, 2011 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 14 Comments »

Sice jsem sám sebe mnohokrát přesvědčoval, že správnej rocker za prostředky městské hromadné dopravy neběhá, ale někdy prostě neni zbytí, takže rozhejbám svý skoro metrákový tělo a jmu se sprintovat. Což o to, jako mladík jsem bejval vždycky nejrychlejší ze třídy a něco svalový hmoty na stehnech ještě zbylo; dneska už sice nejsou moje letmý starty tak pohotový, jak bejvaly, ale když už rozhýbu svou živou váhu do jistý rychlosti, jde to setrvačností skoro samo, takže i díky létama vytvořenýmu kvalitnímu odhadu, zda má či nemá smysl emhádéčko dobíhat, většinou stihnu vsupět do zavírajících se dveří.

O to větší voser je, když už máte nějakejch pětadevadesát procent štreky za sebou a pak najednou, ukončete nástup, dveře se zavírají, nazdar bazar. Občas se nad váma řidič smiluje a ještě vás vpustí, ale většinou v týhle chvíli vám nezbydou než oči pro pláč, plíce pro sípání a lapání po dechu a duše pro intenzivní nenávist k tomu mamrdovi v kabince vpředu (pochopitelně přímo úměrná času, který budete muset strávit, než přijede další spoj), maximálně můžete, pokud jste dobrodružná povaha a dobíhali jste starou tramvaj, zkusit rozrazit dveře a vstoupit do vagónu nezván, nečekán.

Ještě jsem občas ochoten uvěřit, že když dobíháte z blbýho směru, tak si vás řidič prostě nevšimnul, ale už se mi stala tahle věc i u noční tramvaje dobíhaný zepředu po kolejích na osvětlený ulici. Chybělo mi pět metrů, když cinknul, rozjel se a mě nezbylo než se zoufalym výrazem uhnout z kolejí a ukázat mu aspoň fakáče.

Jednou mě ovšem rozsekal i řidič, co počkal. Tenkrát neděle byla a já na Nádraží Holešovice vlezl do metra i s bicyklem. Problémem ovšem bylo, že kolo se v metru smí přepravovat jen na poslední plošině posledního vagónu a nikoliv na první plošině vagónu prvního, jak mi přišel vysvětlit pan strojvůdce, protože zrovinka tam jsem stál. Sice jsem nechápal, komu to sakra vadí (metro prázdný a já jel jednu stanici), jenže on měl kromě uniformy i zásadní argument deseti kil a čísel navrch, takže jsem otráveně srazil podpatky a věda, že další metro pojede až tak za deset minut, jsem se šoural na konec perónu. Metro ovšem pořád stálo ve stanici, takže jsem postupně trochu zrychloval krok, došel k vyžádanejm dveřím, nastoupil a jelo se. Jen jsem pak přemítal, co je to za člověka, že mu dodržování pravidel za každou cenu stojí za minutový zdržení pár desítek cestujících, co má v soupravě.

Z černé kroniky: dobíhající cestující nasraně hodil po odjíždějící tramvaji Molotovův koktejl.

«
»

Mohlo by vás také srát:

#725 ZÁPLAVA KRIMINÁLNÍCH SERIÁLŮ
#858 "JÁ UŽ NEBUDU MOC ZDRŽOVAT"
#948 "KLAUS JE BUZNA"


 • hooplaloo

  mna to tiez dokaze rozondiat, hlavne ked meskam a velmi sa ponahlam napriklad na operu, pripadne na zachod, no treba si uvedomit, ze soferi musia dodrziavat svoj harmonogram, ci niekto dobehne a stihne naskocit, alebo bude musiet pockat 3 minuty na iny spoj je im uplne ukradnute, a celkom to chapem. vsak to je MHD, o par rokov budu jazdit tramy bez soferov a bude to to iste.
  tiez ma dost ondialo, ked nastal presny opak -- sofer, ktory ma kopec casu, stoji na zastavke s otvorenymi dverami a caka, a caka a plny tram spolu s nim, o to horsie ked vedla stoji matka so svojim skriekajucim malymi upirom.. ale ma to tu istu pricinu -- harmonogram.. system a rad rozhoduje, soferi su nevelmi podstatni clanok v retazci, to samozrejme neznamena, ze si niekori z nich zabuchnutie dveri pred nosom dobiehajuceho nevychutnavaju.. 

  • Aye

   U harmonogramu je to pochopitelne, kor pres den kdyz to jezdi co 5 minut. Ovsem u spoju, ktere jezdi parkrat do hodiny, a jeste te ten srac vidi jak bezis, ceka, ceka a pak ti 3 metry pred cilem zavre dvere a ujede, to je na kopanec do riti.

   • http://elwara84.wordpress.com/ Elwara

     tak tak, někteří řidiči se na to specializují. Jsem jednou dobíhala šalinu zepředu, řidička, taková kunhúta mladá, celou dobu čuměla přímo na mě a odjela až v momentě, kdy jsem byla u dveří a zmáčkla knoflík na otevření! Tohle nemá s harmonogramem nic společného, to je prostě normální sviňárna… 

 • Anonym

  Ten popisek u obrázku mě rozsekal 😀

 • Startka Míru

  Specializuje se na to noční tramvaj č. 54, kdy na Náměstí republiky parkuje moc hezky až jako druhá. Pokud člověk dobíhá, má povětšinou smůlu, protože nejenom, že v noci jezdí všechno  o minutu dřív, ale inkriminovaná tramvaj, jede rychlostí 0,05 km/h, takže to vypadá, jakože jenom popojíždí k ceduli s jízdím řádem. Hovno. Pokaždý touhle makrokosmickou rychlostí ujede.. 

 • Marťulje

  Aneb komiksový příběh o tom, jak to mají řidiči v MHD těžké (na vlastních stránkách dopravních podniků) http://www.pmdp.cz/zabava/komiksovy-pribeh/  …. Aj! 😀

 • http://inhalium.blogspot.com Bětka

  Jsem jednou dobíhala tramvaj sedmičku kdesi v temném Hostivaři a tramvajačka (!!! nutno poznamenat, ať jsme džendrově korektní) s prázdnou tramvají neposečkala. Asi chtěla mít tramvaj pro sebe. Chválím článek!

 • http://www.facebook.com/people/Barbora-Šťastná/1578379439 Barbora Šťastná

  Odjíždějící tramvaj je jedna z věcí, která mě regulérně dokáže rozbrečet. Naopak, když ji stihnu, tak zatímco se zhroutím na sedadlo a „plivu krev“, připadám si až absurdně šťastně… přitom jde jenom o to, jestli někde budu o pět nebo sedm minut dřív nebo později. 
  http://stastnyblog.wordpress.com/2011/05/25/proc-cestovani-v-mhd-clouma-nasimi-emocemi/

 • 1000vecicomeSERE

  Protoze kdyby v pristi stanici pristoupila pani s kocarkem a ty jejimu diteti riditkem vypichnul voko, dostal by padaka. Jinak popisovany start neni letmy, anobrz relativne pevny.

  • Attila, Bič Boží

   Relativně pevný? To je něco jako trochu těhotná?

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100001299140804 Sára Hrabánková

  párkrát se mi stalo že sem dobíhala tramvaj zrovna když sem pospíchala do školy… samozřejmě mě taky s**e že neustále nedodržujou jízdní řády !!!, v ranní špičce to dokážu pochopit ale na zastávce kde nic nejezdí(třeba divoká šárka) kde má jasno že má jet cca v 8:00 a místo toho jede až v 8:15 a ne-li o něco později, tak to pak už dokáže člověka jedině naštvat… jinak z tim dobíháním tramvají máte pravdu. Skoro vždy mám chut‘ do tý tramvaje kopnout !!!

 • hajne

  Jednou jsem dobíhala autobus a on ujel…tak jsem na něj ukázala fakáče…a on zastavil 😀 Těžko říct, jestli si toho fakáče všiml, ale cejtila jsem se neskutečně trapně po celou dobu.
  Jindy jsem se zase snažila stihnout tramvaj. Neběžela jsem, a to kvůli tomu, že jsem měla neskutečný křeče v břiše…málem jsem se tam plazila a když už jsem vztáááhla ruku k madlu na dveřích, když výstup a nástup a konec šmitec zábavy…nejhorší byli ty důchodci na zastávce, co se tvářili „taková mladá a neumí si ani popoběhout!“

 • http://www.facebook.com/PhillipMacGregor Filip Gregor

  Mě se zas stala věc přesně opačná -- v hektickém spěchu jsem zmáčknul knoflík pro otevření dveří asi deset metrů za hlavákem, když jsme vyjeli, a řidič dobrodinec, chtěje prokázat dobrou vůli, zacouval zpátky na hlavák a otevřel mi.

 • OrfeKus

  A to já to ve většině případů chápu (vyjma nočních, kde na sebe čekají) -- i pár sekund může znamenat, že by někdo kdo byl v tom metru/… včas nestihne přestup kvůli tomu, že někdo jiný nebyl schopen dorazit na zastávku včas…
  A k přepravě kol -- už mnoho let ne na poslední plošině soupravy, ale na poslední plošině každého vagónu.