#974 EXEKUTOŘI

Posted: Srpen 19th, 2015 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 34 Comments »

Jako člověk, co se snaží dluhy co nejrychlejc vracet (Pyškote, jestli to tu náhodou čteš, tak o tom litru samozřejmě vim a dám ti ho na FF!), nemám vyslovenej problém prachy někomu půjčit, protože od něj očekávám stejný chování jako od sebe. Párkrát jsem ovšem narazil: sice se mi podařilo nakonec vždycky všechno dostat soustředěnym psychologickym nátlakem zpátky, ale chápu že někdo na tom tak dobře není, takže rozumím smyslu existence vymahačskýho řemesla.

Jenom mám z toho celýho prostě trošku pocit jako Robert Kodym. Rozumíš, neni to láska, neni to zlo, jenom se nám to nepovedlo. V naší kotlince se vždycky vymyslí nějakej zdánlivě bohulibej nápad, jako třeba centrální registr vozidel, přímá volba prezidenta nebo zákon o exekuční činnosti, jenomže praktickej výsledek pak spíš připomíná úspěchy americkýho raketoplánovýho programu.

Osobně jsem se s činností exekutorů nikdy nesetkal, protože jsem na svoje dloužky a pokuty až úzkostlivě opatrnej, ale co jsem tak pochytil od kamarádů a z médií, mám prostě pocit, že exekutoři svoje povolání berou spíš jako státem posvěcenej zlatej důl než jako službu společnosti. Nezastávám se neplatičů, jenom mám pocit, že případů, kdy chrabrej exekutor sebere nebohý ženský, jejíž exmanžel naházel svůj život do forbesů, i mlejnek na mák, je ještě mnohem víc než okamžiků, kdy vyčichanej spoluobčan ze severních Čech přepadne poštovní doručovatelku.

A ano, vím o schválený novele exekučního řádu, díky který už dokonce exekutoři nebudou smět zabavovat hračky a učebnice. Úžasný. Jenom mám holt pocit, že stejně už je tahle profese tak zazmrdovaná, že bude trvat hódně dlouho, než se ten stav alespoň trochu narovná. Protože zatím mi připadá, že naprostá většina exekutorů se od ramenatejch ukrajinskejch voloďů liší jenom tím, že má na svý služby štempl od ministra spravedlnosti.

«
»