Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #917 „JÁ MÁM PRÁVO NA SVŮJ NÁZOR“

#917 „JÁ MÁM PRÁVO NA SVŮJ NÁZOR“

Posted: Duben 15th, 2015 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 17 komentářů »

Nechci nikomu upírat právo na názor. Někdo má (kupříkladu) levicovej pohled na svět, někdo pravicovej – a těžko jde mezi nima určit ten, kterej by byl z hlediska nějakýho vyššího principu ten jedinej absolutně správnej. (Můj názor je, že prostě) nelze říct, zda je vyšší hodnotou lidská svoboda, sociální spravedlnost, nebo ta miliónkrát propíraná pravda a láska.

Blbý ovšem je, když se někomu vytvoří názor, kterej je v jasnym nesouladu se snadno zjistitelnejma faktama. Zrovna nedávno jsem se dostal do bouřlivý facebookový diskuze se svou spolužačkou z gymplu ohledně dnešního Ruska. Ano, přiznávám, že se mi zrovna nechtělo vytvářet hodnoty a věděl jsem už z dob mladických, že dotyčná je vcelku vznětlivá (v osmnácti řešila můj nesouhlas se svým pohledem na svět tak, že mi na hlavu vylila pivo), takže vyprovokovat ji k flejmu nebude tak složité.

Po pár vzrušených komentářích týkajících se aktuálního stavu světa jsme se dostali až ke druhé světové válce a k tomu, kdo ji vlastně vyvolal. Pro dotyčnou rusofilku bylo absolutně nepřijatelné, že by v tom mohl mít roli tehdejší SSSR. Prostě měla takovej názor. Jasně, nikdo nebude zpochybňovat, že jako první do Polska vtrhli Němci. Ignorovat ovšem existenci paktu Molotov-Ribbentrop je prostě faux pas.

Připadá mi, že si ta holka prostě pamatovala ze základní školy poučku, že Rus je kámoš, a odmítala přijmout jakejkoliv argument proti; zajímalo by mě, jestli si taky do dneška myslí, že za druhý světový války byly dva druhy Němců, ty hodný (východní) a ty zlý (západní), jak nás tenkrát učili. Každopádně bych chtěl vzkázat jí i všem ostatním: až se zas budete pouštět do nějaký záštiplný diskuze na Facebooku, zkuste si o věcech zjistit i něco víc, než do vás vpravili při dějáku. Protože máte samozřejmě právo na svůj názor, ovšem názor bez znalosti fakt je jenom blbej předsudek.

«
»