Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #899 DIETY A ZÁZRAČNÉ ZPŮSOBY VÝŽIVY

#899 DIETY A ZÁZRAČNÉ ZPŮSOBY VÝŽIVY

Posted: Březen 3rd, 2015 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 21 komentářů »

Jako jasně, diety nejsou vejmyslem dneška. Způsoby stravování se řešily, co jsem nabral rozum, už v první třídě jsme si říkali vtip, co prej že je bodová dieta („na co přijdu, to zbodnu“), a cejtili jsme se u toho trapně. V poslední době ovšem šílení kolem toho, co si cpeme do žaludku, dosáhlo novýho vrcholu. Kuchařky jsou nový švédský detektivky, je jen otázkou času, kdy se na pultech knihkupectví objeví knížka Padesát odstínů hovězího stejku a nemine tejden, aby nějakej novodobej spasitel nepřišel s úžasnou dietou, která je tak zdravá, že se při dodržování několika jednoduchejch pravidel dožijete minimálně stopadesáti let, maratón zaběhnete s prstem v nose pod dvě hodiny a přijdete-li blbou shodou náhod o nožičku, naroste vám nová.

To máte paleodietu, raw food dietu, Atkinsonovu dietu, Dukanovu dietu a já nevim co ještě. Já samozřejmě netvrdím, že tyhlety zaručený návody jsou podvod. Když ale vidím stohy bichlí po knihkupectvích, na jejichž obálkách se vyrýsovaný svalovci a činaný kočiny s thymolinovym úsměvem snažej ukázat, že zrovna tyhle recepty přinesou čtenáři věčnou blaženost a světu mír, mám pocit, že se z výživovejch standardů stal podobnej byznys jako z farmacie. Co si totiž budeme povídat, money talks a ty z farmaceutických firem obzvláště, takže i kvůli tomu jsou z většiny doktorů dneska fachidioti, co dokážou sice bez mrknutí oka předepisovat desítky různobarevnejch pilulek, ale maj zásadní problém si poslechnout, co nebohýho pacienta trápí.

Samozřejmě pokud máte pocit, že jste v chroupání syrovýho zrní našli smysl života, tak chroupejte, jenom mě s tím neotravujte. Stejně jako je mi úplně jedno, jaký aktivity a s jakym živočišnym druhem provozujete v ložnici, je mi ganz egal, co si cpete v kuchyni do mixéru. Nemám kupříkladu nic proti vegošům ani jinejm odpíračům živočišnejch bílkovin, ale když mi začnou vysvětlovat, že každý pečený žebro je hřebíček do rakve, mám sto chutí fláknout je pečení po čuni. Většina vegošů si naštěstí na mrkvi frčí už pár let, takže vědí, že jejich stravovací návyky nikoho nezajímaj. Ovšem pořídit si novou dietu je něco jako pořídit Porsche nebo dítě – několik měsíců nežvaníte o ničem jiným.

Mám navíc zkušenost, že se do zázačnejch diet vrhaj většinou všelijaký trendaři z kanclů, kterejm už pominulo nadšení z Nepálu, inlajnů a origami a z podivnejch důvodů teď získali pocit, že nová dieta je spolehlivej recept na šťastnej a spokojenej život. Neni. Pokud potřebujete shodit pár kilo, nepotřebujete investovat do přechytralejch knížek, stačí vám dodržovat pár jednoduchejch zásad: hejbat se, jíst dost ovoce a zeleniny, omezit pečivo a přílohy obecně. Been there, done that, od loňskýho června mám o deset kilo míň. A pokud hledáte harmonii duše a spokojenej život a přitom se od rána do večera hrdě účastníte všudypřítomnýho krysího závodu, nepomůže vám ani paleo, ani raw food. To vám totiž nepomůže ani svěcená voda.

«
»