Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #838 LIDI, CO MUSEJ MÍT SROVNANÝ VŠECHNY ÚČTY

#838 LIDI, CO MUSEJ MÍT SROVNANÝ VŠECHNY ÚČTY

Posted: Září 29th, 2014 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 7 Comments »

Sice už fouká vítr ze strnišť, ale doufám, že si ještě všichni dovedete představit následující situaci: horkej srpnovej večer, kdy pívo teče proudem, starý zkazky střídaj ty ještě starší, prostě dobrá nálada a přezuvky s sebou. Jen teda pro to pivo se musí chodit kamsi ku stánku, a jak ne všichni pijou stejnym tempem, vezme každej vždycky těch piv několik, však vono se to vypije.

A blíží se půlnoc a je třeba přesunout se do nejbližšího nonstopáče (ta zdravá část) a domu (ti s partnerkama). Nastává halasné loučení, do kterýho někdo vytáhne, že bysme se vlastně měli vyrovnat. Že má u mě pivo. Nebo že mi dluží za pivo, to je úplně jedno. Jako by tahle částka při deseti vysátejch znamenala nějakou směrodatnou odychylku. Atmosféra souručenství, pobratimství a férový družby je rázem pokažena tim, že někdo hodlá řešit tři pětky.

Já chápu, že když mi bylo šestnáct a věděl jsem, že můj měsíční rozpočet vystačí na sakra omezenej počet piv, tak se tohle muselo hlídat. Tim spíš, že se v takový době občas našli zmrdi, co se jenom přiživovali, co i v hospodě s účtem klidně vypadli bez placení a můj sakra omezenej počet piv byl kvůli nim najednou ještě kurva omezenější. Ale dneska, když chodim chlastat primárně s lidma, co by svý platy v pivu fakt nepropili, ani kdyby chodili na těch deset denně, mi přijde potřeba řešit pár desetikorun malicherná. Je to pod moji rozlišovací schopnost, jak říkával Václav.

„Já nechci zůstat nikomu dlužná,“ vysvětlovala mi to máti, která sice s náma nechodí na deset kusů, ale její přístup k placení je velmi podobnej. To nechápu. Asi neni úplně fér, když někomu zůstanete dlužnej slib věčný lásky nebo třeba vilu na Ořechovce, ale zůstat někomu dlužnej za pivo mi přijde jako věc, kterou by si měl každej člověk dovolit. Protože na pivu rád sedim s lidma, který věřej ve vesmírnou rovnováhu: že když dneska nechaj kámoše zaplatit o jedno víc, tak že ho pak kámošovi někdo určitě koupí, až to bude nejvíc potřebovat.

«
»