Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #778 KAPITÁN OBVIOUS A JEHO PARTA

#778 KAPITÁN OBVIOUS A JEHO PARTA

Posted: Duben 21st, 2014 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 14 Comments »

Nejsem zásadním příznivcem přejímání anglických výrazů do češtiny, je ale nutný uznat, že některý termíny v češtině prostě neexistujou. Kupříkladu Cpt. Obvious, tedy člověk, který poukazuje na něco zjevného. Typickým příkladem takového kapitána je kupříkladu Zdeněk Srstka v Rozpuštěný a vypuštěný, když provádí inspektora Trachtu a praktikanta Hlaváčka po kachní farmě.

Speciálním případem kapitána jsou pak lidé, kteří upozorňují na pointy vtipů. Dobrovolně. Aniž by je o to někdo žádal. Abychom si rozuměli – základním axiomem teorie humoru je, že ve vtipu musí jistou roli hrát překvapení. Něco nevyřčeného. Jisté tajemství, které musí člověk prohlédnout, aby se mohl rozesmát. No a tihle kapitáni tohle tajemství, na které si má každý přijít sám, pro jistotu zopakují. Aby bylo jasno. Aby nikdo netápal.

Pozor, nemluvim o situaci, kdy je pointa natolik sofistikovaná, že ji někdo prostě nepochopí a žádá vtip vysvětlit. Mám na mysli situace, kdy bodrej nezaměstnanej strejc na rodinné oslavě vypráví po čtyřech slivovicích fóry, co si říkali už neandertálci v pleistocénu, třeba ten o zvířátkách hrajících karty, který medvěd varuje, aby nepodváděly. Nebyl to nejlepší vtip na světě, ani když to člověk slyšel poprvý, když to člověk slyší podesátý, usměje se ze slušnosti a doufá, že se debata stočí zase jinam. Jenže strejc brečí smíchy, plácá se do kolen a volá: „Rozumíš, malou zrzavou držtičku, jediná zrzavá je tam ta liška, rozumíš? Von jako mluví na tu lišku!“ Do prdele kurva práce, to je přece jasný každýmu! Vtipnější už to nebude!

Jako pardon, humoru fakt dost rozumim, kdyby se tady dal studovat na vysoký škole, tak tam učim. Proto říkám zcela jednoznačně: Tihle kapitáni zabíjejí humor každý den mnohem horším způsobem, než by dělal kříženec Trošky a Petra Novotnýho.

Jedna z věcí, které Fordu Prefectovi připadaly na lidech nejnepochopitelnější, byl zvyk neustále opakovat naprosto očividná fakta, jako například to je ale krásně, ty jsi ale dlouhán, nebo jejej, vypadá to, že jsi spadl do desetimetrové studny, jsi v pořádku?

«
»