Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #739 „DYZAJN“

#739 „DYZAJN“

Posted: Leden 20th, 2014 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 18 komentářů »

Vyrůstal jsem v osmdesátkách a byla to odporná doba – odporná primárně ve smyslu ryze estetickým. Naprostá většina užitkovejch předmětů byla tenkrát šedivá a hnusná, až na tu oranžovou kuchyňskou linku, ta byla jenom hnusná. Není divu, že slovo “design” se pak stalo jednou z manter let devadesátejch, byť trochu mimo původní význam, neb slovo “designový” se stalo pro většinu populace synonymem pro “koupený v IKEA”.

Pak přišly všelijaký design festivaly. To nebyly a priori špatný akce; člověk tam mohl snadno vzít nějaký děvče, působit jako intoš a přitom netrpět, protože součástí takovejch akcí byl vždycky nějakej činanej bar s bezpochyby designovym chlastem, kde se mohl člověk nerušeně zbořit, zatímco holka pobíhala po stánkách se sortimentem odpovídajícim drobnostem z výše zmiňovaný IKEA mixlejm s hadrárnou. (Bitches LOVE clothing and IKEA, intoška neintoška.)

Množství designovejch veletrhů se rozrůstalo – a začaly docházet názvy. Jestliže k používání slova “design” mohl mít člověk nějaký výhrady, ale pod zornym úhlem věčnosti se to jevilo v pořádku, “dyzajn” je úplný dno. Dyzajn se má k designu asi tak jako ČT k BBC. Je v tom to pomrkávání jednim vočkem, že my chytráci Češi jsme na tu původní cizáckou věc vyzráli, jsou v tom ty naše zlatý český ručičky, jejichž kvintesence se projevuje v tvořilkovství ozdob ze starejch knížek na mimibazaru.

Do “dyzajnu” se totiž vleze sakumprásk všechno, od batikovanejch triček, co moje generace nosila v patnácti a v šestnácti se za to styděla, přes lakovaný sukovitý samorosty po dědovi ze Šumavy až po ručně vyráběný, zaručeně ekologický náušnice z drátků a bobků nejrůznějších drobnejch savců. “Dyzajn” je podobná přehlídka ztracenejch ideálů holek, co snily o tom, že budou umělkyně, jako jsou literární servery přehlídkou kluků, co v životě nesmočili, ale píšou básničky v elfštině.

Takže asi takhle.

«
»