#734 HIPSTEŘI

Posted: Leden 7th, 2014 | Author: | Filed under: Curvekiller | 56 Comments »

Si takhle chystám na novej rok hejt o hipsterech, když v tom mi nějaká přechytralá filcka zkouší zakázat tenhle výraz používat. Tak to leda hovno! Chápu, že hipsterů přibejvá, drolej se na různý vodrůdy a podmnožiny – ale že se jim nelíbí původní obecný názvosloví, je jen jejich problém. Bojovat proti výrazu hipster je stejná blbost jako zakázat průjem, a přitom ignorovat tu strašnou paseku ve střevech.

Oni totiž hipsteři vopravdu existujou. Viděl jsem je! Pamatuju si, jak mě máma za ručičku dovedla do Prahy a já se jí ptal, proč ti vzdělaní pánové v artovejch kinech a na vernisážích vypadaj úplně stejně jako Fanouš a Mojmír, dva bezďáci od nás z Králova Pole. Maminka mi samozřejme vysvětlila, že to jsou hipsteři a že se do těchhle santusů jenom stylizujou a svobodomyslně se tím vymezujou vůči většinový společnosti. Tak určitě.

Ještě akceptuju vyhipstřelý holky – obvykle jim to dost sluší, páč jsou hravý a rozverný v oblíkání i svlíkání. Sice spousta z nich studuje nějaký umělecký obory a filozofický pavědy, takže mívaj nosánek navrch a kázaj o genderový rovnoprávnosti, i když zároveň sní o tom, že je první solidní chlápek zbouchne, přiváže k plotně a doživotně jim bude dávat půl výplaty za přísun jednoho šoustu za čtrnáct dní. Ale to se dá přežít. Hipsterský klucí jsou ovšem o úroveň srandovnější, se svejma uniformníma košilema, brejlema s tlustejma obroučkama, ironickým plnovousem a jedinečnou sbírkou indie vinylů, u který se každý holce rozechvějou vzrušením kolena v přesvědčení, že narazila na pražskou reinkarnaci Lou Reeda a že když si nechá iPhonem vyfotit kozy a prohnat je Instagramem, stane se z ní rázem dejvická Nico. Jo, tutově.

Už na gymplu jsem nechápal ptáky, který byli v lednu za pankáče, v květnu za skejťáky a v září se dali ke Greenpeace a začali bojovat za záchranu ohroženýho lorise štíhlýho. Tohle okázalý vydělování se z většiny mi přišlo vždycky ubohý. Ale obvykle šlo aspoň o nějaký subkultury, o tlupy s jasným ksichtem a myšlenkovým pozadím, o světonázor, postoj a snad i filozofii – i když leckdy obnášela jen vychcat se do kelímku a mrsknout ho na pódium na nějakou trapnou imitaci Sida ze Sex Pistols. Jenže v dnešním zběsilým světě už pro subkultury není místo, všechno se mísí se vším, vzájemně se to prolíná, inspiruje a oplodňuje, takže pod discokoulí můžete klidně spatřit lesbickou metlošku se zálibou ve veganství.

A to je na hipsterech právě smutný. Fóry o tom, že vznikli kvůli tomu, aby se povedo prodat všechny hnusný hadry, který léta zabíraly místo ve skladech, jsou obehraný. Bolestivý je však vědomí, že se vcelku inteligentní lidi začnou svým stylem cpát do úplně beztvarý grupy, za kterou není žádná idea, ale jen pocit, že člověk podtrhne svoji osobitost a alternativnost tím, že se vybaví stejně úlisným plnovousem a vyhnusnělým svetrem jako všichni jeho kámoši. Prostě jen další zasraný stádo, který žije v přesvědčení, že je něco víc, ale přitom se už ani nesnaží nějak po svým bučet – zato vám s maximálním odhodláním vysvětlí, proč je překapávaný kafe lepší než to z french pressu a proč je nutný za zvuků Kurta Vileho žrát fair-trade oříšky.

«
»