Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #631 AUTOKOREKT

#631 AUTOKOREKT

Posted: Červenec 10th, 2013 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 3 komentáře »

Zatímco v USA jsou esemeskový konverzace vylepšený automatickými opravami v iPhonu obsahem mnoha zábavnejch serverů, v Česku tomu tak neni. Chápu to. Neznám nikoho, kdo by si automatický dokončování v češtině nevypnul; já tak učinil asi po pěti minutách, kdy mi můj iPhone třikrát nabídnul slovo, která zcela jistě neexistuje v češtině a podle mě ani v žádném z lidských jazyků – takže jsem dostal strach, že došlo na vzpouru mozků a můj telefon se mě snaží uřknout.

Naprosto ale postačuje autokorekt ve Wordu a jemu podobnejch programech. Snažil jsem se několik let nastavit si textovej editor, aby tahle zrůdná funkce byla defaultně vypnutá. Neuspěl jsem a dnes si myslím, že něčeho takovýho lze dosáhnout asi jedině za pomoci černý magie. Kdepak: můžu psát nabodeníčko za nabodeníčkem, ale můj Word zjevně vždycky bude pevně přesvědčenej, že píšu anglicky, takže veškerý „i“ bude tvrdohlavě přepisovat za velký.

Ale i když se podaří texťák přemluvit, že je Čech, Čech, Čech a ať si toho váží, nemá člověk vyhráno. Když se totiž proklikáte k seznamu automatickejch oprav, tedy k dvojicím slov či sousloví, které má Word automaticky nahrazovat, zjistíte, že ho nejspíš vytvářel nějakej profesor češtiny blouznící ve vysokejch horečkách, kterýho pro jistotu ještě někdo vzal palicí přes hlavu.

Kdo proboha vymyslel, že se má povinně nahrazovat sousloví „dovnitř tě“ souslovím „dovnitř tebe“? To si jako nedokázal představit větu “dovnitř tě jít nikdo neviděl”? Takovejch zrůdností je tam milión; chybí snad jenom to, že Word jako v tom starym vtipu nenahrazuje větu „miláčku, ten nedělní oběd se ti vážně povedl“ větou „zkazilas mi celej život, krávo blbá“. Ale třeba to daj soudruzi z Microsoftu v další verzi do pořádku.

«
»