Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #605 TAVENÝ SÝR

#605 TAVENÝ SÝR

Posted: Červen 3rd, 2013 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 8 komentářů »

Tavený sýr nenávidím od útlého dětství. Od malička mi chutnalo spíš maso nežli mléčný výrobky, i k mazlavosti mám spíš odpor než pozitivní vztah. Když jsem ve školním věku spatřil po ránu na stole krajíc maminkou láskyplně namazaný tlustou vrstvou nevábné hmoty, připadal jsem si vždycky, jako by se mi rozbila autodráha.

V osmi letech jsem se dokonce pokusil svému osudu vzepřít tím, že schovám chleba s hnusotou za skříň a až se odpoledne vrátím ze školy, vymyslím, co s ním. Z důvodů, které jsem tenkrát nechápal, ale dnes je chápu (chleba byl sice u stěny, ale normálně na něj bylo vidět), na to matka přišla během čtyřiceti vteřin, takže jsem musel snídani stejně zdlábnout, za trest i s chlupama z koberce, který se na něj za tu chvíli nachytaly.

A co teprve školní svačiny! Každej den člověk doufal, že dostane něco parádního, něco, co by mu spolužáci záviděli, třeba jablko a tatranku, se kterou se bude moct přitočit k třídní krasavici Sylvě Müllerový a zeptat se jí, jestli nechce kousnout. Nebo že dostane aspoň něco, co se dá normálně jíst, rohlík s tvrdym salámem nebo tak. Ale ne, dycky taveňák, na kterej se nalepil ubrousek, ve kterym byla svačina zabalená, takže člověk půl přestávky zbavoval jídlo kusů celulózy, zatímco spolužáci s tatrankou zatim šahali Sylvě Müllerový na kozy.

Asi před dvěma lety jsem psal scénáře pro nějaký videa o zdravejch a nezdravejch potravinách a shodou okolností na mě tenkrát vyšel i taveňák. Náramně mě potěšilo, že můj celoživotní odpor k týhle potravině je ze zdravotního hlediska i docela rozumnej; tavený sýry totiž obsahujou v řadě případů fosfor, kterej může způsobit, že sýr tělu vápník nedodává, ale naopak jej z těla odbourává.

Dokonce mi tenkrát napsal nějakej mlékař Dan z organizace zastupující producenty taveňáku, že se jim ten konkrétní díl nelíbil a jestli by s tim jako nešlo něco dělat. Odepsal jsem mu, že by s tim šlo dělat maximálně to, že bych se s nim sešel, rozebral ten díl větu po větě a dokázal mu, že všechny jsou pravdivý. A ať mi když tak na tu schůzku vezme nějaký reklamní propisky Apetito, on že jich určitě má v kanclu tři prdele a já nemám čim psát.

Už se neozval, takže usuzuju, že o tom, jaký jsou taveňáky humáč, dobře věděl i on.

«
»