#555 SLEPÁ VÍRA VE VĚDU

Posted: Březen 20th, 2013 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 59 Comments »

Já jsem ten poslední, kdo by neměl rád vědu. Opravdu. Elegance matematických teorií mě naplňuje vnitřním mírem a sám se často na vědecké výsledky zcela spoléhám. Nic třeba proti telepatii, pokud k tomu má někdo sklony, budu poslední, kdo by mu to zakazoval, ale přece jenom mi jako běžnýmu jedinci připadá praktičtější používat mobilní telefon.

Ovšem například v oblasti západní medicíny si často říkám, že slepá důvěra v evidence-based medicine může občas přinášet víc škody než užitku. Jako jasně, když máte otevřenou zlomeninu, asi bude lepší spolehnout se na doktora než to léčit přikládáním lístků meduňky a opakováním “óm”. Ale začal jsem o tomhle tématu přemejšlet v souvislosti s narozením Attily juniora; jak to, že někomu stačí k úspěšnýmu zplození potomka jedinej výstřel a jiným se nedaří ani po několikaletý kanonádě, přestože podle poznatků západní medicíny jsou zdravý jak řípa?

Já v žádnym případě nechci zatracovat roli nezávislýho opakovatelnýho experimentu. Jen jsem si vědomej toho, že třeba ve fyzice je tahle metoda v určitejch okamžicích poněkud vošajstlich, protože tam existujou situace, kdy “pozorováním ovlivňujeme pokus”. Jasně, jaderná fyzika je něco malinko jinýho než třeba působení homeopatik – ale celkově nevidim důvod, proč by nemohl podobnej princip fungovat i v souvislosti s lidskym tělem.

Věda dává už pár set let poměrně hustý výsledky a díky ní můžete třeba v tomhle okamžiku číst tady tenhle hejt, zatímco jinak byste zrovna někde za chatrčí splácanou z hlíny obdělávali tuříny. Takže věřit ve „vědecky dokázaný fakta“ mi přijde jako rozumnej přístup, ale nabubřelá jistota, že už víme víc, než nevíme, se kterou se občas setkávám kupříkladu u některejch inženýrskejch nebo lékařskejch fachidiotů, zkrátka víra v to, že co není vědecky dokázané, nemůže být pravda, mi připadá i na začátku třetího tisíciletí asi tak stejně omezená jako jehovistická představa, že si Bůh nepřeje transfúze krve.

Víra v evoluci je taky pořád jenom víra.

«
»