#535 VAROVNÝ NÁPISY NA KRABIČKÁCH CIGARET
Posted: Únor 20th, 2013 | Author: Attila, Bič Boží | Filed under: Attila Bič Boží | 32 Comments »Když se na krabičkách cigaret začaly objevovat varovné nápisy, nějakou chvíli jsme vydrželi na to téma žertovat. V trafice jsme si vybírali ty, který způsobují stárnutí kůže; holkám jsme cpali ty, který můžou poškodit spema, a holky nám je vyměňovaly za ty, který při kouření v těhotenství škodí plodu. Ty nápisy mě ovšem čím dál víc serou; jako kdyby mi někdo při mínus dvaceti stupních Celsia šestkrát denně opakoval, že si mám vzít čepici.
Mám totiž pocit, že v roce 2013 už tak nějak všichni vědí, že kouření škodí zdraví. Prostě si nedovedu představit člověka, kterýho by ten nápis od nákupu odradil. Že by si třináctiletej kluk nalepil knír a šel do trafiky, řekl si o zlatý máčka a když by je trafikantka položila na stůl, všimnul by si, že kouření může zabíjet, zalekl by se a prchnul. Nebo že by se někdo ráno probudil se záchvatem oříškového kašle a když by si šahal do krabky pro první ranní, všimnul by si nápisu, že kuřáci umírají předčasně, krabku by zmačkal, zahodil a vyšel do vycházejícícho slunce vstříc růžové budoucnosti.
První dva odstavce by samozřejmě byly na slušnej hejt málo. Nedávno jsem se ale dostal k článku, kterej má k tématu co říct – a přitom jeho základní myšlenka je šokujícím způsobem jednoduchá. Na relevantních datech totiž ukazuje, že přestože množství kuřáků v populaci od roku 1964 v podstatě neustále klesá, výskyt rakoviny plic od toho roku prudce roste. Divný, ne? Autor toho článku přemýšlí nad nejrůznějšími racionální důvody, které by tuhle disproporci mohly způsobovat. Dostupná data ovšem vyvracejí většinu jeho teorií.
Nebudu vás zatěžovat detaily, kdo chce, ať si je prostuduje v odkazovaném článku. Chci tady jenom vysvětlit tu základní myšlenku jediné teorie, kterou data nevyvracejí. Každý lékař vám potvrdí, že spousta onemocnění může mít psychosomatické příčiny, tedy že stav mysli může ovlivňovat zdraví těla. Rakovina mezi taková onemocnění bezpochyby patří (byť samozřejmě existují i její vnější spouštěče). A co se stalo v onom magickém roce 1964? V USA vyšla obsáhlá zpráva o vlivu kouření na zdraví, která mimo jiné upozorňovala na zvýšený výskyt rakoviny plic u kuřáků (informace o spojitosti mezi kouřením a rakovinou plic se objevovaly už dříve, nebyl o ně ale tak velký mediální zájem).
Celý to trochu připomíná vtip “dědečku, vylezte přece z té vany, vždyť nastydnete a umřete, dědeček vylezl z vany, nastydl a umřel”. A je mi jasný, že ta myšlenka, kterou tady už tři odstavce slibuju, je natolik neobvyklá, že bude pro leckoho prostě nepřijatelná, že spousta lidí k ní ani nedojde, protože budou mít pocit, že se snažím kouření obhajovat. To vůbec ne. Jenom mi prostě ta základní myšlenka, která říká plus mínus “je dost dobře možný, že neustálý opakování toho, že kdo bude kouřit, dostane rakovinu plic, způsobuje sice mírnej pokles množství kuřáků, ale taky výrazné zvýšení výskytu rakoviny plic mezi kuřáky” přijde jako docela dobře možná. Že to dobře míněný varování Ministerstva zdravotnictví kvůli síle sugesce ve výsledku dost možná víc lidí zabije, než zachrání.