Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #505 PETICE

#505 PETICE

Posted: Leden 9th, 2013 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 4 Comments »

Helejte, nechtěl bych, aby dnešní hejt vyzněl tak, že brojim proti týhletý občanský společnosti. To v žádnym případě, ježišmarjá, mít zájem o věci veřejný je bezpochyby chvályhodný! Ale nemůžu si pomoct: vážim si lidí, co pro to, aby byl tenhle svět tak nějak lepší místo k žití, doopravdy něco dělaj. Podepsání petice se sebebohulibějším účelem ovšem za dělání něčeho fakt nepovažuju.

Nutno podotknout, že určitě nejsem petičním panicem a v období her a malin nezralých jsem jistě nějakou tu petici sem tam podepsal, zejména pokud petiční arch obsluhovala hezká slečna. Ovšem internet a zvláště facebookový petiční reje ve mě nadšení pro podepisování angažovanejch výzev spolehlivě ubily. Takže kdykoliv sociálním sítěma probublaj výzvy k podpisům nějakýho ultimátního prohlášení, myslim si o jeho signatářích plus mínus to samý jako o Rimmerovi, když chtěl bojovat proti vesmírný nestvůře masivní letákovou kampaní.

Ano, už jsem tady jednou psal o obdivuhodný petici, díky který teď proběhne referendum o stavbě radnice na mý rodný Praze 7; kdybych měl na sedmičce trvalý, stojim v pátek ve dvě u volební místnosti. (A kdo bydlíte na Praze 7, koukejte o víkendu zvednout zadek a nakráčet do volební místnosti, i kdyby vám volba prezidenta byla totálně u prdele!) Jenže to zkrátka byla petice, která měla smysl: v případě sebrání dostatečnýho množství podpisů se referendum prostě muselo vypsat, byť současný vedení Prahy 7 dělalo všechno proto, aby ten zákon nějak obešlo.

Naprostá většina petic ale žádnej smysl nemá; když teda nepovažujeme za smysl to, že si na nich namasírujou ego lidi, který je okázale podepíšou, což pak prezentujou na svym Facebooku s jasně vysílaným poselstvím, že oni jsou Šiřiteli Dobra a kdo nepodepíše s náma, podepisuje proti nám. Opakuju ještě jednou: naprostá většina petic je úplně k ničemu a pokud si někdo myslí, že se podepsáním kusu papíru spolupodílí na změně světa k lepšímu, je úplně mimo.

A samozřejmě: jestliže papírový petice maj aspoň hodnotu toho papíru, byť jediná věc, která se s nim dá většinou udělat, je klasický vytření prdele, tyhlety moderní petice, co se podepisujou jedinym klikancem (a druhym můžete k autogramiádě ještě invite all your friends) nemaj smysl absolutně žádnej kromě toho, že jejich podepsáním dáte spolehlivě najevo, že jste blbec.

«
»