#642 DOKONALOST PRODUKTŮ APPLE

Posted: Červenec 25th, 2013 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 22 Comments »

Je mi jasný, že jakákoliv narážka na Apple/PC rivalitu musí skončit pořádnym flejmem a pevně věřim dementním komentátorům, že mě nezklamou. Ale pro mě a pro moje požadavky jsou věci z Cupertina, který poslední tři roky používám, ztělesněním dokonalosti. Dělaj to, co chci. Nedělaj to, co nechci. Je samozřejmě pravda že posledních pět let, kdy píšu scénáře, toho od počítačů vlastně moc nechci. Ale moje zkušenosti s Windows, na kterejch jsem fungoval spoustu let předtím, jsou prostě nesrovnatelný.

Apple produkty se neserou. Tim nemyslim, že nemůže vyhořet paměť nebo odejít deska, ale když ty krámy fungujou, tak prostě fungujou. Apple produktům nemůžete koukat pod kapotu, protože neni potřeba. Naprostou většinu času, kterej strávim s věcma od Apple, strávim tim, že s nima dělám to, co chci, a naprostý minimum přemejšlenim nad tim, jak bych to, co chci, vlastně mohl dělat.

A co mě na tom sere? Já neříkám, že bylo super, když člověku nešla půl dne nainstalovat tiskárna. A nejde ani o ten pocit absolutního vítězství, když po mnohahodinovém altavistování (googly tenkrát ještě nebyly) našel ten správnej ovladač a tiskárnu rozběhal. Šlo o to, že se člověk musel naučit koukat strojům pod kapotu, že musel chápat, jakym způsobem celej počítač funguje a v kterym softwaru by mohl bejt problém, ale že se ani nesměl bát vytáhnout křížák a pak deset minut usilovně hledět na zaprášenou základní desku, jestli ho něco nenapadne. A risknout zda jedinej nápad – tedy desku vyluxovat – nepomůže vyřešit problém s bootováním. (Mimochodem vyřešilo: teta mě od té doby považuje za IT experta podobného hackerům z holywoodských filmů.)

Připadá mi, že v dnešní době je hrozně užitečný těm všudypřítomnejm přechytralejm krabičkám rozumět trochu víc než jen na uživatelský úrovni – a produkty Apple tuhle věc malýho Attilu těžko naučej. A jasně, možná je to jenom nostalgický pocit, že se nikdy nevrátí pohádka mládí: před pětadvaceti lety se patnáctiletý kluci učili sborku a rozborku škodiny stodvácy, moje generace holt musela umět přepisovat registry a tříprsťáka. Ale stejně mě to sere. A jestli to tady celý dopadne vzpourou iFriendů, domácích pohodářskejch kámošů, který Apple uvede na trh v roce 2021 (nemůžu samozřejmě prozrazovat veškerý detaily, ale půjde v podstatě o pejska, iPad a umělej penis/vaginu v jednom zařízení) jenom proto, že si většina lidí nebude schopná vyvolat příkazovou řádku a napsat shutdown, vzpomeňte si, jak před tim Attila varoval!

Za tento hejt jsem od Apple nedostal ani korunu. Ale jestli to tu někdo čte, Attilovi jr. by se hodil malej iPad. Pomůžu mu ho rozmontovat.

«
»