Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #447 FAMÁCI

#447 FAMÁCI

Posted: Říjen 15th, 2012 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 3 komentáře »

Myslim, že dnešní hejt bude pro většinu lidí dost nepochopitelnej. Takový pěstební dělnici nebo kombajnérovi budou bezpochyby stvoření, který já nazývám famáky, právem úplně u prdele. Bohužel v mojí branži se s podobnejma bytostma setkávám poměrně často a pokaždé přitom trpím, takže prosím čtenáře kombajnéry a čtenářky pěstební dělnice, aby mi pro dnešek odpustili.

Famák je můj terminus technicus, jehož obsah se tady pokusím vysvětlit. Ano, termín famák souvisí se zkratkou Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze – studium FAMU ale rozhodně není nutnou ani postačující podmínkou pro to, aby mohl být člověk označen za famáka. Na druhou stranu, koncentrace famáků na FAMU je rozhodně vyšší než na policjení akademii, balneologii nebo veterině.

Famáctví je stav, který vážně hrozí zejména studentům nižších ročníků filmových škol, které fakt, že tam byli přijati, přesvědčil o vlastní nadřazenosti. Nadřazenosti nejen nad běžným lidem, ale především nad všemi, kteří se kolem filmu a televize už nějakou dobu motají. Famáci jsou přesvědčeni, že až dosud to všichni (kromě Tarantina, Aronofskyho, Ejzenštejna nebo Leni Riefenstahlový – podle vkusu a politické orientace příslušného famáka) dělali blbě, zatímco oni sami byli vyvoleni pro vytváření velkého Umění. Famáci nemají špetku pokory a jsou si jisti že na rozdíl od všech okolo jsou právě oni zrozeni pro úspěch a kasovní trháky, které zároveň pochválí kompletní rodina Spáčilovejch i časopis Respekt, přestože dosud teda natočili jenom pětiminutové home video z rodinné dovolené na Jadranu a časosběrný dokument o kurovi domácím.

Famáci taky hluboce pohrdají televizí a reklamou, což je otravné, protože každý famák dříve nebo později nahlédne, že bez toho, aby pro televizi či pro reklamu dělal, si nevydělá ani na slanou vodu. Pracovat s famákem, který každým vyřčeným slovem i napsanou větou dává okázale najevo, že svoji práci považuje za podřadnou hloupst, je peklo. Ale možná bych měl bejt rád, že se pohybuju tam, kde se pohybuju. Z občasnejch historek Achjo Bitch mám totiž pocit, že opravdový peklo budou teprve damáci.

«
»