Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #370 BUDVAR

#370 BUDVAR

Posted: Květen 17th, 2012 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 5 Comments »

Vždycky jsem vyhledával pivo kvůli jeho hořkosti, takže osobně Budvar považuju za jednu z nejhorších variant (horší už je snad jenom Stella Artois). Nebudu ale hejtovat pivo jenom kvůli jeho chuti, to by bylo nečestné a nesportovní.

Mě prostě fascinuje, že stát ještě tolik let po privatizaci státního majetku vlastní pivovar. Neni to úplně ujetý? Chápu, proč stát vlastní třeba ČEZ. Jasný, trh s proudem má svoje špecifiká a tie je treba rešpektovať. Ale pivovar? Existuje v roce 2012 jedinej důvod, proč by měl českej stát vlastnit Budvar? (Na argument o “rodinném stříbru” odpovídám, že rodinné stříbro je tak maximálně Plzeň.)

Jasně, jsou tam nějaký známkový spory, ale jak jsem si přečetl na Wikipedii, spor mezi Budvarem a americkým pivovarem Anheuser-Busch kvůli značce Budweiser trvá OD POČÁTKU 20. STOLETÍ. Ty vole, já bejt těma právníkama, tak se na to po sto letech normálně vyseru. Prostě řeknu, že je to pat a že bude nejlepší si o jednotlivý země zahrát kámen-nůžky-papír.

Je ovšem pravda, že tahle absurdita vede aspoň k zábavný skutečnosti, že Budvar je posledním národním podnikem v Česku (pozor, národní podnik nerovná se státní podnik), což je pikantní v tom, že takováhle právní forma podle současného obchodního práva neexistuje. Což vede k mnoha soudním sporům; mě zaujalo jedno vskutku cimrmanovské vyjádření Vrchního soudu, který poukázal, že sám žalobce nemá ve věci jasno, když tvrdí naprosto protichůdné skutečnosti vedoucí k protichůdným závěrům, neboť zároveň tvrdí, že podnik již neexistuje, a zároveň se dožaduje jeho zrušení.

«
»