Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #331 FARMÁŘSKÉ TRHY NA TYLÁKU

#331 FARMÁŘSKÉ TRHY NA TYLÁKU

Posted: Březen 20th, 2012 | Author: | Filed under: Achjo Bitch | 1 Comment »

Vedle I. P. Pavlova se nachází Tylovo náměstí. Původně se na něm nacházel trh pro celé Královské Vinohrady, ale já jsem ho začala poznávat (chodila jsem poblíž do školy a donedávna jsme za rohem bydleli) až ve stavu, kterému se říkalo Fun Park Tylák. Horská jízda na heráku, směnárna jehel, slalom mezi krabičákovym červenym, setkání a případná diskuze s lidmi, co jsou na tom jistojistě hůř než vy… Toto všechno a ještě mnohem víc se na Tyláku dělo každičký den, ale Prahu 2 už to asi začalo dost srát a rozhodla se tedy vrátit místu jeho prapůvodní smysl a změnit sortiment z perníku na zeleninu (mohla k tomu klidně být kampaň Alkohol? Ne, raději pórek nebo tak něco…)

Rekonstrukce byla jistě náročná, jenom její dostavba přijde v letošním roce radnici na 2,5 milionu Kč (to mám z Novin Prahy 2, takže kdo ví, jak to je doopravdy), ale já se na trhy těšila, neboť mám trhy ráda a uvítám jakékoli prostředky v boji proti nakupování v Albertu na Vinohradský. Dnes, konečně, se brána farmářského trhu (fakt tam maj bránu) slavnostně otevřela a… okay, já vím, že to je úplně první den, jo a že po shlédnutí webovek nebylo už možné čekat zázraky (zejména po té části „české rukodělné výrobky, například hračky, keramika, dekorace…“, kdy si člověk představí to nejhorší, žejo), ale strašně jsem doufala, že to nakonec bude fajn.

Nebylo. Sterilní park, 14 unifikovaných stříšek nad stánky, do toho všudypřítomné cedule, které zakazují vstup na nový trávník a kolemdokola chodící policista v reflexní vestě, co na to dohlíží. Přísná dramaturgie, která zabraňuje konkurenci a zároveň má, pravděpodobně, zajistit rozmanitost sortimentu na mě působila dojmem, že není z čeho vybírat, protože brambory maj tady, maso támhle a konopné masti (nechápu…) tady a chleba si buď koupím tamhle u stánečku anebo za rohem v pekárně, ale tak to se s tou rekonstrukcí fakt nemuseli namáhat, tyjo. Většina prodejců vypadala skoro tak sympaticky jako zombie ze zmiňovaného Albertu, takže takové mošty třeba nebylo možné ochutnat, protože pani je přece nebude otevírat, ne? Do toho stojíte vedle dvou paní, typ Prostřeno, který prohlašujou věci jako „je to marný – co je čerstvý, to je čerstvý“ a vy trochu cítíte, že váš čas tady na „trzích“ už vypršel.

Poslední kapkou bylo občerstvení. Párek v rohlíku pobavil, španělský ptáček překvapil a pracovnice nedalekého McDonaldu rozdávající na trhu slevové kupony na nové menu už úplně rozsekala. Jediné, co mi chybělo bylo zapojení Dr. Placky, který své „pizzy“ prodával už za feťáků a rekonstrukce se ho nedotkla. Takže jsem popadla svojí chorvatskou rybu od The Chorvata z The Chorvatských ryb a zbytek obstarala v jednom z nejlépe vybavených vietnam obchodů hned za rohem…

Tak díkyčau a příště zase na Jiřáku!

«
»