Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #844 ALBA, KTERÝ SE JMENUJOU PODLE NEJVĚTŠÍHO HITU

#844 ALBA, KTERÝ SE JMENUJOU PODLE NEJVĚTŠÍHO HITU

Posted: Říjen 20th, 2014 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 21 Comments »

Dneska teda zase drobnůstka, kterou asi těžko pochopí někdo, jehož hudební knihovna má míň než čtvrt tera. Dobrý album je podle mě víc než jenom deset náhodně sebranejch písniček. Neakceptovav dosud přístup Pink Floyd, nevyžaduju vysloveně konceptuální desky, ale dobrý hudební album by mělo bejt alespoň trochu vnitřně propojený – i kdyby třeba jenom názvem. A pojmenovat ho podle jedný písničky, to je prostě levá.

Samozřejmě existujou výjimky. Desky, na nichž název jedný písničky vcelku logicky odpovídá celkový náladě. Kupříkladu Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Nebo Sam’s Town od The Killers, to je nemlich to samý. Tam je jasný, proč se ta deska jmenuje, jak se jmenuje, protože na desce není jeden hit a potom samá výplň. Chcete slyšet opačný příklad? Není problém: zná snad někdo, kdo sám nenosí dlouhou blonďatou paruku, od Europe jinou písničku než The Final Countdown? Nezná, děkuju. Slyšeli jste někdy jméno Afroman? Pokud ne, vzpomeňte si na písničku Because I Got High a hádejte, jak se jmenovala deska, na který vyšla. Můžete jednou. A nebo víte co? Stačí čtyři slova: Eye. Of. The. Tiger.

Jenomže to je poslední dobou vzhledem ke zbožštění singlů trochu problém. Spousty rychlokvašenejch hvězdiček maj jeden hit a je z něj třeba vytřískat co nejvíc. Jasně, alba už zdaleka nefrčí tolik, co dřív, ale když uděláme album, co pojmenujeme STEJNĚ jako tu nejlepší písničku, třeba si ho pár troubů koupí, i když zbytek desky je vata.

Na to, aby nazpíval jednu dobrou písničku, nemusí bejt člověk umělec. Stránka o one hit wonders na Wikipedii o tom vypráví dostatečně. Jenže jedna písnička je spotřební věc, umělecký dílo je až album. Umělci jsou pro mě až lidi, co nahráli desku, u níž člověka za 14 dní nezačnou srát všechny písničky kromě jedný. A když se deska jmenuje podle svýho největšího hitu, má k něčemu takovýmu nakročeno mílovým krokem.

«
»