Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #772 KULT KURTA

#772 KULT KURTA

Posted: Duben 7th, 2014 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 23 Comments »

Nirvanu samotnou nikterak nehejtuju. Jasně, trochu mě překvapuje, že zvukově nikterak nápaditá kopírka Pixies, Melvins, Dinosaur Jr. a Boston upravená k popíčkový hladkosti Butchem Vigem získala takovou proslulost – ale jednu jejich desku (Unplugged in New York) mám rád natolik, že jsem si ji pořídil dokonce na vinylu, takže pro jistotu ještě jednou upozorňuju: tohle neni hejt na Nirvanu.

Co ovšem nedávám, to je ten strašlivej kult, kterej se vytvořil okolo Cobaina po jeho smrti. Je mi jasný, jak funguje showbusiness, ale mohlo by to mít svoje limity. Smrt prodává, o tom žádná – ovšem smrt způsobená tim, že si pořídíte takovou závislost na héru, že vám z ní hrábne a ustřelíte si palici, mi přijde obdivuhodná asi tak stejně jako smrti každoročních laureátů Darwinovy ceny. Neříkám, že Hendrix, kterej se vyprasil tak, až si z toho nablil do krku a udusil se, byl nějakej hírou, ale furt mi to přijde nesrovnatelně víc rock’n’roll než to ubohý ímo, co předvedl Kurt. Nosit na tričku vysmaženýho sebevraha mi prostě připadá asi tak stejně cool, jako nosit na něm masovýho vraha Che Guevaru (tj. vůbec).

Nejhorší ovšem je, jak si nejen mladý píšou do památníků ono slavný heslo, že je lepší vyhořet než vyhasnout, a jsou přesvědčený, že Kurt těmito slovy ze svýho dopisu na rozloučenou zanechal světu hlubokej filozofickej odkaz, kterej je svou důležitostí srovnatelnej s Wittgensteinovym kompletním dílem.

Jenže milé děti, ono je to celičký trochu jinak: it’s better to burn out than to fade away pochází z (přenádherný) písničky My My, Hey Hey (Out of the Blue), kterou natočil Neil Young na (přenádherný) album Rust Never Sleeps v roce 1979, tedy v době, když Kurt ještě v Aberdeenu na dvorku tahal kačera. A navíc: ta písnička byla o Johnny Rottenovi ze Sex Pistols, kterej se v tý době vrátil ke svýmu původnímu jménu John Lydon a s Public Image Limited začal dělat poměrně jinou hudbu. Ta písnička vůbec nebyla o sebevraždě. Kurt ji jenom úplně blbě pochopil.

Nejlepší zhodnocení Kurtova přínosu světu nabízí následující dialog z filmu The Wrestler:

Randy ‚The Ram‘ Robinson: Goddamn they don’t make em‘ like they used to.
Cassidy: Fuckin‘ 80’s man, best shit ever!
Randy ‚The Ram‘ Robinson: Bet’chr ass man, Guns N‘ Roses! Rules.
Cassidy: Crüe!
Randy ‚The Ram‘ Robinson: Yeah!
Cassidy: Def Lep!
Randy ‚The Ram‘ Robinson: Then that Cobain pussy had to come around & ruin it all.
Cassidy: Like theres something wrong with just wanting to have a good time?
Randy ‚The Ram‘ Robinson: I’ll tell you somethin‘, I hate the fuckin‘ 90’s.
Cassidy: Fuckin‘ 90’s sucked.
Randy ‚The Ram‘ Robinson: Fuckin‘ 90’s sucked.

«
»