Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #747 PREVENTISTÉ

#747 PREVENTISTÉ

Posted: Únor 6th, 2014 | Author: | Filed under: Achjo Bitch | 26 komentářů »

Díky Žít Brno jsem postupně přestala o Brnu přemýšlet jako o opravdickém městě. Zpráv, frků, hořících pařezů a jiných neskutečných událostí je tolik, že „se z Brna stal internetový mem“ (S. Biler). Proto jsem prvním zmínkám o preventistech nevěnovala velkou pozornost, sledovala jsem to spíš jen z titulků, zasmála se slovu preventista a myslela si, že to je píčovina, kterou někdo omylem řekl nahlas. Vůbec mě nenapadlo, že je to doopravdy.

Preventisté, pokud jsem to tedy dobře pochopila (sama s nimi osobní zkušenost nemám, v Brně jsem od jejich nástupu ještě nebyla), jsou tak trochu jiní revizoři, kteří ale pracují společně s těma pravejma, jsou jejich doprovod a morální podpora. Jejich posláním je zvyšování komfortu. Tito strážní psi pořádku v MHD sice nemají pravomoce k udílení pokut (od toho s nimi jezdí ti, kterým pokutové bločky svěřili), zato mají reflexní vesty s pěkným logem a v popisu práce dohled nad slušným chováním, vyhazování bezdomovců, zapáchajících, opilých nebo černých pasažérů. Ono teda ve výsledku to jsou jenom ti černí pasažéři, pokud by i ta největší Okena měla platný lístek, nic moc by se s tím nedalo udělat.

A kdyby si někdo přece jen nevšiml zářivě žluté vestičky, evokující veřejně prospěšné práce, jejich příchod do vozu je zvěstován hlášením. Tato hlášení mají prý lidem oznámit, že jestli jedou bez jízdenky, tak jsou v prdeli. Prevence. Celej život jsem si myslela, že revizoři se snažej bejt nenápadný, aby cestující bez jízdenky překvapili. U nás maj revizoři v metru taky uniformy, ale nenápadný a v tramvaji je to ještě horší – dnes už se to nedá určit podle buzertašky a prestižek. Neonový oblek a k tomu oznámení o kontrole jízdenek je celkem luxus…

Prý to má „zvýšit prestiž a atraktivnost městské hromadné dopravy, zajistit bezpečnost ve vozidlech a v neposlední řadě získat více nových zákazníků“. Já třeba platnou jízdenku mám, ale asi by mě sralo poslouchat hádky lidí, kteří jsou buzerováni za nákup sms lístku až v tramvaji, čekání při rozepři o tom, kdo si dovnitř nastoupí a kdo už ne, apod. Mně stačí arogance obyčejných revizorů, natožpak těhle superrevizorů, kteří se opírají o co? O morální kodex, kterej sepsali v předvečer akce ve spolupráci se předními účastníky diskuzí na idnesu? „A ještě tam napiš, že vyhodíme ty, kdo si budou moc dovolat“ ? Bleh.

Pro lepší představu doporučuju tuto reportáž. Otec projektu, pan Jiří Bohuslav v ní, mj., říká, že „hlavní je znepříjemnit jízdu těm, kteří nemají lístek. Aby si příště jízdu na černo rozmysleli.“ AKA příště radši jeli autem nebo počkali na třetí odpoledne. Pořádek a komfort je totiž (zatím) jen do 15:00, to preventistům končí směna. A pak… děj se vůle boží.

Míra posranosti života člověka, který se z řad obyčejných revizorů dobrovolně rekrutuje k preventistům je nepředstavitelná.

«
»