#711 AMATÉRSKÁ PSYCHOLOGIE

Posted: Listopad 7th, 2013 | Author: | Filed under: Achjo Bitch | 5 Comments »

Psychologie je nesmírně populární obor. Kolik já jen znám nešťastných duší, kterým nevyšly přijímačky na psychologii a pak div že nemuseli sami vyhledat odbornou pomoc. Protože být vůbec přijat na psychologii je složité. Natožpak školu dostudovat a pak se tomu skutečně věnovat a stát se uznávaným odborníkem. Ale zakazuje snad někdo někomu se psychologii věnovat ve volném čase??? Bohužel ne. Takže není nijak neobvyklé natrefit na lidi, kteří vás mají dokonale přečteného během prvních pěti minut (respektive si to myslí) a vůbec neváhají vám výsledky své bleskové analýzy sdělit nahlas před celou společností.

Tak někomu to kouká z očí a všimli jste si toho nejen vy, ale i všichni okolo, takže nějaký otevírák jako „ty piješ pivo a Š. víno, ale to by mělo být naopak. To seš jako lesba a on je jako teplej nebo proč?“ se dá očekávat a dá se nad tím tak maximálně udělat nějakej vnitřní facepalm, usmát se a dál se věnovat alkoholu. Ale někteří z nich se tváří a vypadají vcelku neškodně, normálně. O to víc pak zatrne, když spustí diagnózu, která začíná obviněním z workoholismu, pokračuje depresí a syndromem vyhoření a končí u záležitostí à la  jestli ty náhodou nemáš problém s fixací na otce? Ne? Aha, no já jen že to tak vypadalo, když jsi vyprávěla o tý dovolený, kdes byla v pěti letech… Ano, i takové případy jsou.

Někteří lidé to holt přehnali s rubrikou Psychologická poradna. Nebo mají za to, že jim bylo shůry dáno a musí proto ostatním pomoci. Nebo prostě jen za svůj život vyslechli tolik silných lidských příběhů, že se cítí být oprávněni k mudrování a smělým domněnkám, ke kterým lze přihodit i nějakou tu dobrou radu. Strašně moc znalců lidských duší samozřejmě působí na internetu. To je jejich revír (ostatně je to čas od času přiláká i na 1000 věcí, co mě serou). Lidí, co vám v internetové diskuzi zdarma a na počkání vyseknou psychologický profil, je asi nekonečno.

Ale samozřejmě je tu i druhý extrém a to lidé, kteří se řídí heslem svěř se, uleví se ti a udělají si z vás psychoterapeuta dřív, než řekneš Freud. Už jsem zažila, že mi někdo hned po seznámení začal vyprávět o tom, co se dělo včera u něj v posteli, s kým se vyspal předevčírem a jestli to bolelo nebo ne. A když včas neutečete, dostanete se i ke zdravotním obtížím, nevydařeným vztahům, pracovním (ne)úspěchům, zkurvenému dětství a křivdám způsobených někým, koho jste v životě neviděli. Rozpaky a chuť vysmahnout by se dala krájet.

Cesta k opravdové psychologii není dlouhá a složitá jen tak pro nic za nic. Slepé střevo vám taky přece neodoperuje sousedovic Toníček jen proto, že měl z biologie jedničku na vysvědčení a protože to viděl na youtube. Psychologie je totiž nejen kurevsky otravný, ale i poměrně nebezpečný koníček – pokud se do spárů nadšeného psychologa dostane nějaký slabší jedinec, je snadné s ním manipulovat, ale to vám přece, jak pevně doufám, nemusím dvakrát vysvětlovat.

«
»