#654 BOTY CROCS

Posted: Srpen 12th, 2013 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 29 Comments »

Když jsem před nějakými osmi lety poprvé spatřil boty Crocs, byla to nenávist na první pohled. Nejsem žádnej zásadní módní policajt a až na pár výjimek je mi docela jedno, co lidi nosej; těmhle plastikovejm stvůrám s malym krokodýlkem ale od kraje začátku patřilo mezi těma výjimkama čestný místo. „Ale voni jsou strašně pohodlný,“ přesvědčoval mě každej, co je na noze měl; já se zařekl, že ten umělohmotnej škrpál prostě nikdy nenazuju.

Jenže letos někdy v květnu přišla A. domů se svítícíma očima. “Něco jsem ti koupila,” podávala mi nějakou krabici. Což o to, já dárky dostávám moc rád. Když ale chtivě roztrhnete balící papír a v papírové krabici naleznete dvě černé zrůdy, poměrně těžko předvádíte nadšení, které od vás v dané chvíli partnerka očekává. “Nosit je nemusíš, tady máš účet, vyměň si je za co chceš!” řekla vztekle A. a práskla dveřmi

No jo. Jenže kromě toho, že na mě jde z těch nazouváků nausea, taky dost nerad nakupuju; Crocsy tak pár dní ležely smutně v kuchyni a mě bylo čím dál víc jasnější, že tenhle problém jen tak nevyhnije a že se budu k těm botám muset postavit čelem. Tak jsem se k nim čelem postavil, zavřel oči, zhluboka se nadechl a nazul. A bylo to.

Je to smutný, ale je to tak. Ano, člověk s Crocsama na noze sice vypadá, jako kdyby měl ke končetinám přisátý dva vetřelce, o tom žádná: ale proč jsou ty křusky sakra tak pohodlný?!? I když jsem si na jejich design pořád úplně nezvykl (se střídavými úspěchy se snažím sám sebe přesvědčit, že Crocsy nejsou úplně hnusný, spíš netradiční nebo svérázný), chodim v nich celý léto a přestože vim, že tim přispívám k úpadku dobrýho vkusu, ještě s tím asi pár týdnů nepřestanu. A fakt, že jsem svoji pohodlnost vyměnil za vlastní estetický ideály, mě chtě nechtě pěkně sere. Je to totiž mnohem větší a nezvratnější důkaz mý zaprděnosti způsobený stárnutím než to, že už nevydržim kalit do čtyř do rána a pak v sedm vstát jakoby nic.

Naštěstí jsou i horší věci než Crocsy.

«
»