#624 INFLACE PŘÍVLASTKU „KULTOVNÍ“
Posted: Červen 28th, 2013 | Author: Curvekiller | Filed under: Curvekiller | 15 Comments »Dnes spíš poučně: Asi každej z nás zná nějaký slovo, jehož přílišný nebo nepřesný užívání mu nedá spát. Já to takhle mám se souslovím kultovní film. Efektní výrazivo, který k nám přifrčelo z Ameriky a v první půlce 90. let se začalo zabydlovat ve veřejným prostoru, rozhodně nemělo být ekvivalentem toho, čemu se říká klasika nebo zlatej fond. Bohužel se tak stalo.
Když vyrvu citaci z letitýho textu kralevice český kulturní publicistiky Kamila Fily: „Kult, jak už název napovídá, je vždy odchylkou mimo oficiální vnímání a přijímání, je to záležitost omezené skupinky specificky zaměřených diváků (…) Pojem kultovní film se nijak nemusí krýt s pojmem vysokého umění, důležité je pouze to, že kultovní diváci se na něj dívají pořád dokola.“ Kultovností se v původním smyslu nemyslí, že je film dobrej nebo že se líbí hodně lidem. To přídavný jméno není příznakem ani Zlatýho slavíka, ani Oscarů. Jde tam prostě o bezmála zbožnej přístup k výjimečnýmu dílu, který by z výše uvedený logiky, vycházející ze zámořskýho chápání cult movies, mělo fascinovat spíš svojí extravagancí, podvratností, nekompromisností, zběsilostí, nespoutaností, vulgárností nebo třeba násilností – ale rozhodně ne tím, že se u něj dobře baví roztomilej vnouček i jeho senilní bábi.
Vím, jazyk je entita živá, proměnlivá. Významy slov se můžou posouvat a v čase měnit. Ale místní chápání slova kultovní je od začátku postavený na nevzdělanosti a nepochopení pravýho významu, který jde ruku v ruce s tím, že tenhle přívlastek prostě zní cool. A tak se začal lepit všude, kam to jen šlo. U Pulp Fiction nebo Trainspottingu se to ještě dalo rozdejchat, i když se srolovaným obočím. Ale když se připlácne na každej druhej film, kterej je populární nebo oceňovanej, na každou druhou klasiku, pak se člověku zvedá z tý přívlastkový inflace dekl.
Najednou postihla i filmy Christophera Nolana nebo Larse von Triera, podle psychedelickýho výkladu z český Wikipedie dokonce došlo na Star Wars. Běžnej mainstream a to, co se nazývalo zlatým fondem, se najednou změnilo v kultovky. Jasně, že to dobře zní v televizních spotech a v propagačních materiálech. Ale tenhle pomýlenej marketingovej diktát houfně přebíraj i normální lidi, který vám budou najednou s rukou na srdci a s fandovským zanícením tvrdit, že kultem jsou i první Transformers a Láska nebeská. Ó áno. A za chvíli to bude i Líbáš jako Bůh a Marii Poledňákovou postavíme vedle Russe Meyera a Rogera Cormana, že?
Definitivně pro mě tohle přídavný jméno umřelo ve chvíli, kdy jej Mirka Spáčilová (to je ta paní, co se i v pokročilým stádiu rozkladu nechá fotit jako Lara Croft) použila ve článku o seriálu Comeback. Ty vole, rodinnej sitcom, kterej běží od osmi hodin na Nově, vystupuje v něm božskej Kája i Vondráčkovic Heluš a uchechtávaj se u něj ve stejným rytmu ostravský horníci i děti z Bubenče? Tak to už může být pak fakt kultovní i video ze svatby Achjo Bitch*.
*Samozřejmě v případě, že by veselku zachvátil požár a Achjo Bitch by před kamerou hořely šaty, mně vlasy a Atillovi scénáře, pak by to jistej kultovní potenciál mělo. Ale jinak fakt ne.