Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #584 JÓGA

#584 JÓGA

Posted: Květen 2nd, 2013 | Author: | Filed under: Achjo Bitch | 24 Comments »

Nejsem od přírody vyčazená pohodářka a čas od času potřebuju někde zklidnit svou rozjitřenou duši a zmožené tělo. Myslela jsem, že jóga by mohla být tou správnou aktivitou. Na stránkách www.joga.cz jsem se dočetla, že „jejím cílem je pomoci člověku získat a zlepšit tělesné, duševní, sociální a duchovní zdraví a dosáhnout harmonie“ – no kdo by odolal této svůdné anotaci? Po marných pokusech naučit se mít ráda jógu už jim na to neskočím. Jedinej výsledek, který se spolehlivě dostaví je bezmoc, neklid a chuť rozkopat pár popelnic.

Nechápu, kde se stala chyba. Miliony lidí choděj na všechny možný druhy jóg a veřejně si pochvalujou její blahodárné účinky. Kdykoliv jsem se na hodině jógy ocitla já, měla jsem neodvratný pocit, že se z toho asi poseru. Byla jsem obklopena volnejma (někdy i barevnejma) kaťatama a pohledy cvičenek (a cvičenců), ze kterých tryskala jejich duševní rovnováha a naprosté vyrovnání s vesmírem. Pomalé mrkání instruktorky a vnitřní úsměv větší, než jakej má Magda Reifová z Kouzelný školky. Na každé lekci se vyskytoval jeden až několik šprtů (určitě je znáte, takový ty co vezmou místo nejblíž u zdroje a jejich vehementní snažení pak všechny okolo otravuje), kteří to s důležitostí správného dýchání trochu přepálili a jejich chrčení, za které by se nemusel stydět ani Darth Vader, se neslo celým sálem a dost mě znervozňovalo. A taky jsem vlastně nikdy pořádně nepochopila kdy použít jakej dech… Často se mi taky stávalo, že jsem nevytušila kam s levou nebo pravou končetinou a hlavní vyčazenka s vyholenou hlavou mě musela potupně upravit do požadované ásany. Při mém posledním pokusu mi tato dáma mimochodem řekla, že se na ni koukám, jako bych ji chtěla zabít, a že jóga má být příjemná a všichni se máme radovat.

Jóga je nuda a opak balzámu na nervy. Zatímco všichni ostatní jsou v klidu, meditují si a je jim příjemný delší dobu sedět v lotusovym květu, já v klidu rozhodně nejsem a vždycky přemýšlím, proč tady vysedávám, když jsem mezitím mohla zajít do tý VZP, vybavím si, že jsem z ledničky nevyhodila ten shnilej jogurt, že bych měla zavolat babičce, zařídit lístky na koncert neboli zkrátka NĚCO dělat. Jenže jsem na józe a nemůžu dělat nic, jen si kousat své vnitřní nehty a doufat, že už to brzo skončí. Abych skutečně na nic nemyslela, potřebuju totiž cvičení, u kterého se člověk zapotí, plive krev, nemůže chodit a zapomene, jak se jmenuje. Po takových torturách pak skutečně mohu mluvit o relaxu, ale u jógy se mi pražádné nirvany nedostává.

Stejně to čas od času zas a znova zkouším. Protože já chci, aby mě to bavilo!!! Jóga je sexy a moc se mi líbí představa, že si s tou hezkou podložkou od Stelly McCartney 3x týdně pyšně vykračuju na jógu, jsem v naprostém duševním míru, mé svaly jsou pružné a umím se ohnout na zem až po lokty a všem vykládám, že se mám skvěle jak Ben Cristovao. Chci, aby mě bavilo hodinu v kuse mrskat pozdrav slunci a nechci se štítit si na konci prohřát své zašpiněné ruce a dopřát svému obličeji lázeň. Nechci se dusit při pouhém pomyšlení na bikram jogu! Ale je nad vnitřní slunce jasnější, že v tomhle životě jógu prostě nestrpím.

Zlej sen.

«
»