Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #472 RUSÁCI

#472 RUSÁCI

Posted: Listopad 19th, 2012 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 6 komentářů »

Znám lidi, co se jim otvírá kudla v kapse, jakmile slyší ruštinu. Nemůžu říct, že bych byl takhle militantní, dodnes si rád zazpívám, že moj ádres ně dom i ně úlica, moje ádres sivódňa takój. Je ale pravda, že u Rusů, který potkávám (a že jich je na Letný kvůli umístění ruský ambasády mnóga), si nemůžu nevšimnout jistýho charakterovýho rysu, kterej sám pro sebe nazývám rusáctvím.

Rusáctví je kombinace patolízalský devótnosti vůči lidem, co jsou jakymkoliv způsobem nad váma, s pohrdáním a opovržením vůči lidem, co jsou naopak pod váma. (Mimochodem: klasickej Rusák je zároveň přesvědčenej, že je a priori nadřazenej občanům jinejch států, syndrom výlučnosti vlastního národa je důležitym symptomem rusáctví.)

Rusáci holt do dneška nepochopili, že ne v každym vztahu dvou lidí musí bejt jeden dole a druhej nahoře a že se docela dobře dá fungovat, když spolu lidi jednaj jako rovnej s rovnym. Aniž bych byl přesvědčenej, že stávající model demokracie je ideálním státním zřízením pro mnohamiliónový státy, mám tak trošku pocit, že tu demokracii by si měl každej národ minimálně vyzkoušet, což se teda (pokud moje skromný znalosti historie stačej) v Rusku nikdy dlouhodobě nepovedlo.

Takže za Rusáka rozhodně považuju toho chlapa, co bydlí o patro nad náma; ne kvůli tomu, že dělá hlasitý večírky, ale proto, že mu nečiní problém se zapálenym cígem procházet činžákem, stejně jako se dosud nenaučil neházet vajgly z okna, byť je dům polepenej vícejazyčnejma prosbama, ať laskaví nájemníci z dvorečku skládku nedělaj. Za Ruskyni (to je ženský rod od Rusáka) určitě považuju tu bábu v kožichu, která v letenský Bille vždycky zablokuje pult s lahůdkama, protože si není schopná vybrat salámek už během čekání ve frontě, takže pět minut buzeruje nebohou prodavačku, ať jí předvádí šunčičky jak na módní přehlídce. Putin je bezpochyby Rusák jako vyšitej – a lidi, co si Putina dlouhodobě volej, budou mít k rusáctví asi taky docela blízko.

Takže když to shrnu: nemyslim, si, že všichni Rusové jsou Rusáci. Na stranu druhou, můj vztah vůči národu, jemuž půlku inteligence zlikvidoval carskej režim a druhou půlku báťuška Stalin, bude asi vždycky dost rezervovanej.

«
»