Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #526 PŘÍLIŠ VELKÝ HYPE

#526 PŘÍLIŠ VELKÝ HYPE

Posted: Únor 7th, 2013 | Author: | Filed under: Achjo Bitch | 9 Comments »

Mnoho mých kamarádů říká „radši od toho čekej míň, můžeš být pak jen mile překvapená!“ nebo „Neměj od toho příliš velká očekávání, které pak nepůjdou splnit“. To se snadno řekne, jistě je v těhle pořekadlech mnoho pravdy, ale zkuste si nemít očekávání od filmu vašeho oblíbeného režiséra, když všechny ty trailery a články vypadají senzačně a první recenze ze zámoří hovoří o zázraku!

To se samozřejmě netýká jen filmů. To se může stát i u hudby nebo literatury. U otevření nové restaurace. Všichni vaši známí už tam byli. Tzv. šeptanda jede naplno, na facebooku všichni postujou jeden videoklip písně z nového alba. Ve všech intelektuálních kruzích se nemluví o ničem jiném než o té knize, co teď vyšla a která snad už brzo přepíše dějiny literárního trhu nebo co… Člověk si připadá jako debil, protože nové cd ještě neslyšel, v restauraci nebyl a knihu nekoupil. Člověk má proto celkem logicky pocit, že tohle album bude už co nevidět jeho nejmilejším. Že v restauraci se stane oblíbeným štamgastem a že knihu nikdy, ale nikdy nesundá z nočního stolku.

Že realita pak bývá úplně jiná, snad nemusím dodávat. A to se vždycky tak snažím. Začne film, jsem z toho v rozpacích, ale do půlky si opakuji, že musí být důvod, proč se to všem líbí, a že já přece nebudu výjimkou. Shovívavě přimhouřím oko nad špatnou obsluhou, studenou polévkou i mizerným pivem, ale u hlavního jídla už prostě musím zavřít oči obě dvě. Cédéčko si, dle míry a objemu nadšených reakcí z nejbližšího okolí, jsem chotna pustit víckrát, jen u knihy, která mě nechytne, nejsem schopna se prokousat dál.

Co z toho plyne? Všeho moc škodí, v našem případě je to velkej hype. Ten sice vyvolá velkým zájem, velké napětí, ale zároveň veliké očekávání, které je kurva těžké naplnit. Pokud půl světa něco adoruje, nebude to asi úplný odpad (jak by řekli na čsfd) a vy, díky hajpu, logicky očekáváte minimálně sedmihvězdičkový zážitek. Jenže když pak dostanete zážitek za (jiných okolností velice solidní) čtyři hvězdy, je vám to málo. Chtěli jste víc a chtě nechtě odcházíte, například z kina, s pocitem zklamání. Nedejbože, když se vám vyhajpovaný film nelíbí, jako třeba mně teď Django Unchained. Protože to potom není zklamání, ale nasrání…

Takže bacha na to, až budete vydávat své cédé, knihu, film nebo až si budete otevírat vlastní kavárničku, ať vám vaši fanoušci a obdivovatelé neudělají medvědí službu.

Nejhorší je, že velkým očekáváním se člověk prostě neubrání…

«
»