#454 DĚLENÍ LIDÍ NA NÁS, DOBRÝ OBČANY, A JE, TY ŠPATNÝ POLITIKY

Posted: Říjen 24th, 2012 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 2 Comments »

Vůbec nechci říct, že bych měl politiky nějak v oblibě. Naopak si myslim, že se poslední dobou slovo „politik“ stává bez problémů nahraditelný slovem „zmrd“, podobně jako se ten druhej termín sbližoval v ranejch devadesátejchch s významem slova „podnikatel“.

Moji beznaděj z politiky nejvíc vystihuje jedna historka, kterou mi vyprávěl spolužák ze základky, který byl zvoleným zástupcem na radnici jednoho pražského obvodu. Pracoval na odboru životního prostředí a byl mu jakýmsi investorem nabídnut úplatek, když nechá vykácet nějaké stromy. Hnal sice investory svinským krokem, ale o několik měsíců přišlo jakési dobrozdání shora, že jsou stromy nemocné a je třeba je ihned zlikvidovat.

Co chci ale říct, nemám pocit, že bych já (nebo dokonce “prostej lid”) byl nějakym vzorem morálky. Zajímalo by mě, co by dělali ty největší revolucionáři, který podepisujou na internetu petice proti všem, nebo ty hrdinný strejcové, co po hospodách u čtvrtýho fernetu slibujou Kalouskovi provaz, když by přišli o řidičák. Kolik z nich by hledalo způsob, jak to vochcat, a pak po hospodách podle vlastní nátury buď vysvětlovali, že to vlastně vůbec nebyl úplatek, jenom dárek, nebo by se naopak radovali, že to nějak podmázli, kupovali by fernety a hrozili směrem k televizi, jak to tomu Kalouskovi natřeli.

Mou základní myšlenkou je pochybnost. Samozřejmě doufám, že bych se za všech okolností dokázal zachovat správně a morálně. Jsem si třeba jistej, že desetitisícovej úplatek bych odmítnul. Ale třeba deset mega? Ty vole, deset mega je strašně moc peněz. Koupíš si dva byty na Letný, v jednom bydlíš, druhej pronajímáš a jsi vyzívanej. Většina lidí, kterejm jsem položil přímou otázku, odpověděli něco jako “to záleží, o co by šlo” – což mi bohužel připomíná ten starej vtip o bohatym Američanovi, kterej se zeptá mladý krásný holky, jestli by se s nim vyspala za milión dolarů, holka se zapýří a říká, že určitě, načež se Američan zeptá, jestli za dvacet babek, načež se slečna uraženě ptá, jestli si myslí, že je nějaká prostitutka, takže Američan odpoví, že to už přece ví, teď se jenom domlouvaj na ceně.

«
»