#453 VIZ S TEČKOU

Posted: Říjen 23rd, 2012 | Author: | Filed under: Curvekiller | 2 Comments »

Když je člověk mladej nebo ještě mladší, setkává se se spoustou věcí, jejichž pravou povahu nepobere, i když ho mlátí denně přes oči. Trvá to dlouhý roky, než pochopí, že Ježíšek neexistuje. Než se dovtípí, proč je máma vždycky jeden týden v měsíci protivná. A než mu dojde, proč byl táta vždycky ve společnosti „tý kudrnatý tety z vedlejšího baráku“ tak dobře naladěnej. Zaručeně nejdýl mu ale trvá, než si všimne, že slovo „viz“, který odjakživa všichni v jeho okolí píšou s tečkou na konci, se bez tečky v klidu obejde.

Co víc, musí se obejít! Jednoduchá google-logika totiž velí, že viz není žádná zkratka, ale archaickej rozkazovací tvar od slova vidět. Je mi jasný, že teď muselo trochu hrknout i ve vás, hlavách študovanejch, protože dost možná tenhle kiks děláte taky. Páchá ho hrozně moc lidí, snad ještě víc, než kolik píše tvar „scénárista“ a „standartní“. Smát se vám ale za to nebudu.

Jednak nejsem žádnej lingvistickej fašista, sám vzývám každej den, kdy nepokazím alespoň deset čárek ve složitějších souvětích. Hlavně jde ale o renonc, se kterým v klidu projdete základkou, gymplem i vysokou a kterej občas páchaj i univerzitní profesoři, mediální experti a opinion-leadeři, co si otvíraj hubu na Tomio Okamuru, a přitom dokonale neovládaj ani svůj vlastní rodnej jazyk.

Proto dneska budu smířlivej a výchovnej, takovej J. A. Komenský digitálního věku. Jestli si ale tuhle chybu nezapamatujete a nevymýtíte ji ze svejch projevů, zpražím vás v tak nelítostným hejtu, že z něj budete ještě měsíc chcát jednotlivý stránky Pravidel českýho pravopisu. A věřte mi, je to sakra tlustá kniha.

«
»