Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #263 DEBATY O HUDBĚ NA RADIOŽURNÁLU

#263 DEBATY O HUDBĚ NA RADIOŽURNÁLU

Posted: Prosinec 13th, 2011 | Author: | Filed under: Achjo Bitch | No Comments »

Nešlo si nevšimnout, že v poslední době se zase rozvířila otázka sraček, co pouštěj na Radiožurnálu mezi zprávama, aby si lidé chtiví informací a novinek mohli alespoň odskočit do kuchyně nebo na záchod (nebo si třeba zavolat, pokud posloucháte RŽ v autě cestou do práce, což dle diskuzí asi děláte).

Předně bych se s vámi chtěla podělit o jednu zásadní obavu, kterou chovám vůči vášnivým debatérům a diskutérům o této problematice. Bojím se totiž, že naprostá většina haterů současné hudby ve skutečnosti RŽ neposlouchá. Stejně jako ho neposlouchám já, dyž nepočítám ty chvíle na chalupě u někoho, kde nic jiného ani naladit nejde, když jedu s někým v autě, kde to zase nemám právo přeladit a nebo když jsem sama doma a peču cukroví (což se stává vysoce často, tomu věř…). Kdyby tito lidé tvořili pevnou základnu posluchačů, asi by v testech vycházely jiný věci, než ty pí*oviny, co se tam smažej teď. Navíc, jak jsem se dočetla, mnoho tradičních odpůrců RŽ hudby nemá v ruce skutečné argumenty o tom, co RŽ hraje a co ne.

Já mám v této otázce jasno od té doby, co jsme cca před rokem byli v ČRo se školou a já se tedy zeptala přímo Petera Duhana, co si o tom jako myslí a on mi řekl dnes tolik citovaný názor, že „písně do Selectoru vybíráme dle testů většinových posluchačů a jak to tak bývá, VŽDYCKY bude někdo nespokojen“. Ano. A to je asi ta zásadní věc v celé diskuzi. I kdyby RŽ hrál víc „alternativněji“ než Radio 1, víc funky urban & sexy beaty než Expres, víc hip-hopově než Spin, víc popu než celá Evropa 2 nebo víc žensky než Frekvence 1, stejně to bude někoho srát, to je snad jasná věc. Nyní si prý všichni rvou uši nad tím, že se tam hraje peklo. No to je pravda, jak jsem pochopila, peklo je to solidní, ale RŽ, jako 4. nejposlouchanější celostátní stanice, je především o mluveném slově, potažmo o zpravodajství a co já vim tak nikdy neměla v plánu být zpravodajem a poslem dobré a nové hudby. Jistě, že posluchači s nadprůměrným přehledem a vkusem by si rádi mezi reportážemi poslechli něco „inteligentnějšího“ (třeba ty inteprety o kterých psal vždy laskavý Jan Hřebejk), ale jiní nadprůměrní a především, proboha, NEVĚTŠINOVÍ posluchači by s tím nesouhlasili a chtěli by tam jistě nějakou svoji nečeskou a nepopovou srdcovku, ha?

Ani si nemyslím, že by hudba na Radiožurnálu měla někoho vychovávat a nemohu se ubránit pocitu, že většina planoucích bojovníků za „lepší“ hudbu v rádiu to dělá jenom proto, že nadávat na Michala Davida (mylně), Ewy Farný, Kabáti, Saport Lesbiens a spol. je v jistých kruzích nutností. Ano, to je, chápu, že je to i zábavný, ale nechápu PROČ to hejtovat skrze Radiožurnál.

Takže abych to nějak shrnula – RŽ mám zařazen jako stanici, která se více než primárně zabývá zpravodajstvím (a snad jí to i jde) a v mezipauzách hraje hudební nesmysly a demence. Nějakou revoluci v Selectoru a v hudební dramaturgii si prostě v praxi neumím představit. Na druhou stranu pochybuju, že ona většinová posluchačská obec by rozbíjela rádia (jako ta posluchačská menšina) kdyby místo Chinaski zahrál ten Leonard Cohen, ale jistá si nejsem.

Ale přesto všechno je tohle stejně humorný, i když underground zůstal v metru a do rádia už jej Radek Sedláček radši nebral.

«
»