#6 LIDÉ, KTEŘÍ SI FOTÍ/NATÁČÍ CELÝ KONCERT

Posted: Prosinec 8th, 2010 | Author: | Filed under: Achjo Bitch | 3 Comments »

Trochu dnes navážu na Attilovy Rozjuchaný kokoty. Připomněli mi totiž ten nechvalně proslulý nešvar, který se odporně šíří po všech klubech/sálech/open-airech u nás i v zahraničí.

 

Nemysli si, já miluju koncerty a v zásadě nemám nic proti výdobytkům technicko-digitálního pokroku (foťáčky, kamerky, mobílky…), ale kombinace těhle dvou prvků mě spolehlivě namíchne a to tak, že skoro potím žluč. Koupíš si lístek na koncert svý oblíbený kapely, měsíc ji máš denně ve sluchátkách a jseš v nervozním, byť vzrušujícím napětí vždycky, když tě napadne uvažovat o tom „jaký to teda bude“. V ten slavný den od rána přemýšlíš, co si vezmeš na sebe, jak tam pojedeš, s kým se třeba potkáš, komu se rozhodně budeš vyhýbat a jestli se počekuješ s kytaristou na baru… Přežiješ předkapelu, bolí tě nohy při přestavbě a pak se zhasnou světla, slyšíš úvodní tóny a řev publika. Všude kouř a najednou práásk! Na podiu jsou ti tvoji favoriti, tyjo. A v tu samou vteřinu se před tebou zvednou snad všechny ruce v sále. Ruce, který držej‘ iPhone, foťák, mobil a JEDOU.

 

Takže se snažíš užívat si navzdory týhle smutný okolnosti vystoupení, ale ouha. Koncert nestačí jen slyšet. Ten je docela dobrej, když z toho něco zachytíš i vizuálně a já skutečně nepovažuju za standardní dívat se 2 hodiny na podium skrze něčí aparáty. Fakt ne. Fakt mě s tim otravujete. Většina těch lidí má stejně rozlišení tak leda 640 x nula, koncert si sami sotva užijou, ale mně nutně musej otrávit půl večera, žejo!

 

A co se pak s těma fotečkama a nahrávkama dělá? Když vidim nekonečný alba na facebooku, kde je 1000x ta samá abstrakce nebo kde je něco rozmazanýho a světlýho na něčem černým, je mi smutně. Od čeho jsou potom vepředu ti více-či-méně profesionální fotografové? Těch hodin videí na YouTube, kde máte po půlminutě rozsekanou jednu píseň v trestuhodný obrazový a zvukový kvalitě, no tydebile, ptám se: Je to teda k něčemu? Neříkám – udělat si pár fotek nebo nahrávku, čistě pro osobní uchování nálady a atmosféry večera, je v pořádku, s tím já problém nemám. Jenže tady máme co dočinění s čarákama, kteří mi dávají unikátní šanci sledovat produkci skrze optiku iPhonu. Nebo, v „lepším případě“, nějakýho digitálu, co se na Alza.cz dává k nový mikrovlnce. Je to možná ošklivé, ale někdy bych jim z těch hajlujících pracek nejradši všechno sebrala a vrátila až na konci školního roku.

přesně tak, volové, you are doing it right! všechno si to vyfoťte, hlavně to proboha nějak nepromazávejte ani neupravujte a max. do půl hodiny od poslední písničky to chci komplet vidět na vašem Rajče(ti) ! ! !

«
»