Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #22 JAROSLAV HUTKA

#22 JAROSLAV HUTKA

Posted: Prosinec 31st, 2010 | Author: | Filed under: Křeslo pro hosta | 14 komentářů »

Tenhle hejt pro vás napsal Destroyer.

Proč? Omezím se na výčet: Falešnej Lennon, one hit wonder (bříza!), trapná kytara, panbíčkářskej kytičkovej hlas, emigrace v Holandsku. Ale vážně: Tenhle pseudointelektuální písničkář u mě totálně prohrál po letech mýho nezájmu o jeho osobu, když si pohonil svý zvadlý (možná i plesnivý) ego písní Udavač z Těšína. Vyřídil si tam „účty“ s mnohem talentovanějším, úspěšnějším a oblíbenějším písničkářem Nohavicou ve chvíli, kdy vyšlo oficiálně najevo to, co si už cvrlikali vrabci na střeše: Že byl Nohavica práskač.

Hutka přispěchal s denunciační odrhovačkou na úrovni propagandistickejch častušek. Ta píseň nevybočuje z Hutkovy tvorby: Je nudná, hudebně neinvenční, text je dementní rýmovačka a její téma vzhledem k času zveřejnění zbytečný jako Hutka sám. A především, přestože v ní Hutka zpívá o Jarkovi, hraje jen sám na sebe. On totiž neuklouzl. To je jednoznačná message. Budiž mu to zapomenuto a odpuštěno. Budiž zapomenut celej Hutka.

To ale takhle ke konci roku otevřete Reflex, kde známý osobnosti mají říct svoje oblíbený židovský anekdoty a narazíte na pana Spravedlivýho. Nepochopil zřejmě rozdíl mezi židovskou anekdotou a anekdotou o židech a tak připojil jednu nacistickou a jednu komunistickou. Obě cituji. Ta první zní: „Žid horníkem.“ To je celý. A je prý z padesátých let a Hutka ji pochopil až v dospělosti. Vzhledem k počtu Židů v Jáchymovskejch dolech mi to zas tak vtipný ani trefný nepřijde. A ke vtipu to má obecně docela daleko. V té druhé se Hutka rozchechtal nad poněkud hrubším zrnem: „Co je absolutní rehabilitace? Když se z mýdla zase zpátky dělají Židi.“ Vážně k popukání.

Možná mě někdo nařkne z cenzury, ale myslim, že Jarda by měl asi radši držet do budoucna zobák. Co z něj ale potom bude dělat písničkáře, to teda nevim.

«
»