Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #861 SVOBODA PROJEVU

#861 SVOBODA PROJEVU

Posted: Listopad 19th, 2014 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 13 Comments »

Svoboda projevu je teoretickej koncept garantovanej ve Všeobecný deklaraci lidských práv, což je, nemůžu si pomoct, třeba na rozdíl od americký Ústavy (která mi připadá jako poměrně smysluplnej dokument) jedno obrovský sice bohulibý, ale zoufalý blabla. Svoboda projevu je totiž, to si můžeme říct zcela svobodně, záležitostí značně iluzorní. Tím ani nenarážím na všudypřítomnou politickou korektnost, spíš na snahy krimininalizovat hlásání některejch nepravd.

Chápu, že současnej společenskej konsenzus je jinde, ale jestli to někomu dělá dobře, ať si pro mě za mě vykládá, že holokaust nebyl a Milada Horáková uklouzla ve sprše. Každej rozumnej člověk si o tom bude myslet svý. Mně holt nepřijde smysluplný, když se za šíření některejch nepravd maj lidi zavírat, kdežto šíření zjevnejch nepravd jinejch („zdroje tady jsou“, „u korunovačních klenotů jsem byl střízlivý jak kunda, paní redaktorko“ nebo „měl jsem jenom dvě piva, miláčku,“) je trestáno pouze veřejnym výsměchem nebo spánkem na gauči v obejváku. Lidská úcta ke svobodě projevu se totiž pozná zejména v okamžiku, když někdo jinej říká něco, co se vám ale lautr nelíbí.

A musim se sám přiznat, že v tomhle mám se svobodou projevu mnohem větší problém. Svoboda projevu je dobrý sluha, ale zlý pán; mám totiž pocit, že u velký většiny lidí bylo nejlepší, kdyby prostě drželi hubu a šoupali nohama. Nemluvim ani tak o vrcholnejch politicích, byť kvůli posledním pár tejdnům se tahle spojitost docela nabízí. Spíš mám na mysli tisícovky udatnejch internetovejch diskutérů, kterejm se udělal názor (pochopitelně názor na věc, o který neví ani hovno) a cítěj nutnou potřebu ho vykřičet do světa.

Svoboda projevu je prostě krásnej koncept, kterej ale komplikuje to, že třetinu národa tvoří pitomci. Proto pevně doufám, že se jednou objeví dva superhrdinové, jeden bude mít na dresíku G (jako Gaffař), druhej K (jako Kobercovkář) a budou lítat všude, kde zrovna někdo mele hovna, a budou lepit a lepit a lepit.

Jedno z mejch nejoblíbenějších triček.

«
»