Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #49 PETR KOTVALD

#49 PETR KOTVALD

Posted: Únor 8th, 2011 | Author: | Filed under: Achjo Bitch | 7 Comments »

Nejprve si ujasníme, kterého P. Kotvalda mám na mysli. Co bylo před rokem ’89, to bylo před rokem ’89, v jeho případě to nemá cenu řešit ani rozebírat. Navíc ten videoklip s rubikovou kostkou byl docela styl a o významu písně Pražský Haus (aka první houseový singl v historii moderní česko-slovenské pop-music) se snad hádat vůbec nebudeme.

Dnes bych ráda upozornila na jeho stěžejní porevoluční excesy, protože prostě některé věci milujete, některé máte rádi, některé věci jsou vám jedno, některé vás serou, některé nesnášíte a pak je tady Mr. Kotvald, který se jako jeden z mála, vlastně asi jako jediný, dostal do kategorie „vraťte sem středověké mučírny a mučení, sebevražda jako jediné východisko, založte anti-Unesco, zrušte Ministerstvo kultury a volejte Linku bezpečí“.

Zřejmě nejprofláklejší hrozbou byl Mumuland z alba Taxitotakneber. To je ten druh hudby, kterej ve vás, ať chcete nebo ne, vyvolá údiv. Jasně, že je to trochu legrační, ale zároveň máte vlastně strach, když se díváte na video, kde to všechny ty mažoretky, pán s panovou flétnou a úchylnej Kotvald myslí smrtelně vážně. Chvílema je to tak přesvědčivé, že bych klidně i věřila, že ten „nahatej ostrov, kde ví co chtěj` a kde nemaj banky ani parlament“ snad doopravdy „žije a my jsme mumufuk“. Podotýkám jen, že v době slávy této hymny se psal rok 2001 a Petrovi bylo 42 let (!). Prostě trapas.

Dalším jakože-cože počinem je o něco mladší X-mas odrhovačka Vánoce hrajou glórijá (jo, fakt se to takhle píše…). Opět se ukázalo, že Petr má cit pro kvalitní texty. Refrén jistě znáte (Vánoce, hrajou glórijá, halelůjá, glórijá, pod smrček, vedle gauče, letos nadělím se já!), ale kdo z vás ví, že tam jsou ještě takový hinty jako podkroví/ ti jistě zkrášlím/ jak tě znám/ jen medvědy tam máš?! Jednou jsem dokupovala dárky až 24. prosince v supermarketu. Stála jsem cca. 2 hodiny ve frontě a nějakej vtipálek dal tuhle sračku v modu „repeat one track“… Následky si jistě umíte představit . Když to o vánocích všude hrajou připadá mi to, jako když se Alexovi v Mechanickém pomeranči dělá nesnesitelně špatně při poslechu Beethoveny Deváté symfonie.

Klasická hudba mě přivádí na pravé jádro dnešního hejtu, nepříšernější – skutečně OSUDOVOU – věc od Petra Kotvalda, kterou mi v neděli představil můj bratr. Stejně jako glórijá pochází z alba Vánoce přicházejí, jde tedy o záležitost, která je stará přes 10 let. Dodnes nechápu, jak to mohlo takhle dlouho zůstat bez většího zájmu laické i odborné veřejnosti. Ale tak jasně – pokud se u nás může bez větších problémů zdeformovat Karlův most, kdo by se pak zabýval znesvěcením jednoho z největších děl  hudebního romantismu – Symfonie nového světa č. 9 „Z nového světa“ od Antonína Dvořáka.

Jo, čtete správně, je to bohužel pravda. Skutečně existuje nahrávka „Novosvětská 2000“. Skutečně k ní byl napsán text a to ne ledajaký. Ani nemá cenu nic víc dodávat, prosím, posuďte (resp. odsuďte) to sami. Je to sice strašný, ale je důležitý to vidět a šířit dál, aby se podobným nápadům do budoucna třeba stihlo včas zabránit.

Oficiálně nejhorší podívána na Youtube, buď opatrný

Toulavé nádraží všem křídla připíná

Souzená, dá prý nám, úžasná mašinám

 

Chléb dej péct, líbej kříž

Hleď v Petřín naposled.

S půlnocí, lásko má

Vzlétneme v Nový svět

 

P.S. pro odvážné: na www.kotvald.cz najdete v sekci Diskografie všechny texty, vůbec jsem, až do tohoto článku, netušila jak moc je to v prdeli…

«
»