Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #469 ZIMNÍ ZAHRÁDKY

#469 ZIMNÍ ZAHRÁDKY

Posted: Listopad 14th, 2012 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 2 Comments »

Nejsem vysloveně nadšený z toho, do jakého klimatického pásma jsem se narodil – třeba Středomoří bych zvládal mnohem lépe i radostněji. Při zimních mrazech vždycky nechápavě kroutim hlavou, který pomýlený vědátor mohl náš podnebný pás nazvat mírným. Ale za těch skoro pětatřicet let života jsem si holt zvykl, že se zima ptává, co jsem dělal v létě, tudíž některý aktivity při pěti stupních přenechávám jinejm, koupačky otužilcům a zevlování po venku bezdomáčům.

Takže nepočítám ani s vysedáváním po hospodskejch zahrádkách, což je jinak moje aktivita poměrně oblíbená. V zimě zahrádky chtě nechtě vyměnim za zahulený špeluňky a kdykoliv procházim kolem svýho oblíbenýho stánku na Letný, nezbývá mi, než se těšit na první jarní pivo vylemtaný na lavičce, byť u něj stejně budu ještě trochu klepat kosu, protože březny či dubny v mírnym pásu tak nejsou žádnej šlágr.

Při svejch pochůzkách městem jsem si povšiml toho, že zejména v centru si leckterej restuaratér zahrádkovou sezónu prodlužuje. Prostě zahrádku obežene nějakou zasklenou stěnou, postaví do ní pár plynovejch teplometů a hned má libovou beer garden. Nedělám si iluze, že by ta provizorní stěna nějak zásadně izolovala, takže se holt topí pánubohu do oken.

A chápu, že páni restauratéři maj asi dobře spočítaný, že propálenej plyn se jim vrátí na dyškrecích od Rusáků a Ruskyň v sobolích kožiších, co se vyvalujou na křesílkách a žerou echte čechiše kýche. Ale když jsem si tuhle pod Karlovym mostem všimnul reštyky, v níž se vysrali i na provizorní ohrazení zahrádky a židličky a hořáky dali prostě na ulici, vrtěl jsem hlavou až na Újezd. Nevim, ale takovýhle ohřívání mikroklimatu Malý Strany mi připadá jako finální důkaz, že naše civilizace už samou rozežraností neví, co by, a že tahle země jako prase drbání potřebuje válku.

«
»