Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #884 HRADY A ZÁMKY

#884 HRADY A ZÁMKY

Posted: Leden 23rd, 2015 | Author: | Filed under: Achjo Bitch | 22 komentářů »

Vždy mě fascinovala česká záliba v historii, spojená s loncáním po hradech a zámcích. Všichni ti lidé, co v AZ kvízu uvedli historii jako svoji hlavní zálibu! Všechny ty populárně naučné časopisy o dějinách! Všichni ti magoři z O poklad Anežky České, jako třeba „v majetku žena, dvé dvorců, koček tré“ nebo úderník Aleš… Prostě neskutečný. A sice neodebírám žádný z těch bulvárů o milenkách Karla IV. a z O poklad Anežky České by mě vyrazili dřív, než bys řekl „prekéř“, ale na nějakej ten hrad-a-zámek se sem tam taky dostanu. Né vždy se z toho ale vyklube zábavné odpoledne s poučením. Bohužel.

Problém tradičně začíná už u průvodce. Je jasné, že to není úplně nejlukrativnější post na světě a že lidi, kteří se orientují v historii, dokážou zaujmout posluchače a třeba i odpovídat na záludné otázky zpravidla nekončí na zapadlém hrádečku ve východních Čechách. Chápu, že kastelánství není úplně sexy obor, ale i tak mě sere, že průvodce většinou dělaj lidi, kteří se naučili text, vč. vtípků, nazpaměť, ale nic víc z nich nedostanete, ženský s protivným hlasem, stydlivý chlápci, kterým není moc rozumět, a děcka na brigádě, který to celý dost votravuje a pospíchaj, protože večer je ve vsi diskotéka.

O něco horší trabl pak je s ostatníma účastníkama prohlídky. Nevím jak vy, ale já se v 99% případů ocitnu na jedný lodi s úplnejma degenama. Děti, které na prohlídku opravdu nechtěly a za trest to celý prořvou a jejich rodiče se na ně proto stejně nahlas vztekaj. Přechytralej dědek, kterej šel na hrad za jediným účelem – aby mohl opravovat průvodce po každé větě a ke každé zastávce přidat vlastní zajímavost, aniž by se ho o to kdokoliv prosil. Kamarádky, co se celou dobu baví o pičovinách těsně vedle vás. Manža z mimibazaru, kterej na všechno, co se, byť jen vzdáleně, týká intimního života na zámku reaguje oplzlým komentem, patrně vypůjčeným z nových Babovřesk… Když vezmu v potaz, že za odpoledne s tak reprezentativním vzorkem obyvatelstva ještě platím, je mi do breku.

Ale úplně, úplně nejhorší je ta prázdnost obsahu. Ta nulová invence autorů takových prohlídek. Asi nejde říct „ono se tady vlastně stalo úplný hovno, nic moc se nedochovalo, je to prostě hrad, nevim, dál“, ale i to by mi snad bylo milejší než polovymyšlený debilní kecy, který jsou zcela zaměnitelný a u kterejch máte pocit, že už jste je všechny slyšeli na úplné jiném místě! Lidovej copywriting ve svý nejhorší podobě, fakt. Nedejbože, když je taková hrůza korunovaná tzv. „vzácným a magickým obrazem, který vás sleduje, ať se pohnete doleva nebo doprava“. Klasika všech trapnejch prohlídek, kterou dorazí lidi, co jsou asi na zámku poprvé a hned to jdou zkoušet a křičej, že to fakt funguje a že to je super.

Není to super.

Čest všem výjimkám, dobrejm průvodcům a hodnejm dětem!

«
»