Lidi, co se vydávají za Pražáky

Posted: Říjen 8th, 2015 | Author: Pobre Miguel | 7 Comments »

Tady v Praze žije oficiálně určitě přes milión lidí a to je hodně. Je jasné, že v té směsici lidí jsou lidé všemožní, dobří i zlí, divní i konformní.
Nevadí mi, že tu žijí přistěhovalci ze všech koutů republiky a vlastně i z různých končin světa. Co mi vadí je, když se někdo za Pražáka vydává. Vezměme si častý jev, kdy je mladý Moravan přijat na nějakou pražskou univerzitu, poprvé se ocitá v Praze, ubytuje se na koleji a již po jednom roce o sobě říká „já su z Prahy“. Prozrazuje ho však jeho přízvuk. Po několika letech přejímá přízvuk pražský a věta „já jsem z Prahy“ už působí věrohodně. Vadí mi na tom několik věcí. Nemám rád lhaní a zkreslování reality. Když se někde narodím a žiju tam do svých dvaceti let, tak odtamtud pocházím bez ohledu na to, že dožiju dalších 70 let jinde. Važte si svého rodného kraje, sakra.
Druhá věc je, že nám kazíte pověst. Různé výzkumy ukazují, že máme v různých koutech země špatnou pověst. Občas se takhle ptám nepražských kamarádů, kteří Pražáci jim v Praze vadí a po pár doplňujících dotazech zjišťuji, že jim vadí támhle Karel, velkej Pražák, kterej je ale neskutečně arogantní a namyšlenej. Jenže tenhle Karel s dokonalým pražským přízvukem je odněkud z Tábora nebo z vesnice u Karlových Varů. A tihle Karlové nám dělají ostudu, protože jich je v Praze víc než Pražáků. Většina z nás totiž nemá peníze, a tak se od rodičů stěhuje do Úval, Kolovrat, Měcholup a dalších periférií, kdežto v centru bydlí studenti v podnájmech. To mi potvrzují naše třídní srazy.
Jenže jak se vlastně pozná opravdickej Pražák od falešnýho? Blbě. Především Pražák nejezdí domů každý druhý víkend 100 km daleko.

Byl jsem jednou s kámošem v Praze na nějakým autorským čtení, účinkující byl odněkud z Pardubic a tak se ptal publika, kolik že Pražák

«
»