Lidi, co se vydávají za Pražáky

Posted: Říjen 8th, 2015 | Author: Pobre Miguel | 7 Comments »

Tady v Praze žije oficiálně určitě přes milión lidí a to je hodně. Je jasné, že v té směsici lidí jsou lidé všemožní, dobří i zlí, divní i konformní.
Nevadí mi, že tu žijí přistěhovalci ze všech koutů republiky a vlastně i z různých končin světa. Co mi vadí je, když se někdo za Pražáka vydává. Vezměme si častý jev, kdy je mladý Moravan přijat na nějakou pražskou univerzitu, poprvé se ocitá v Praze, ubytuje se na koleji a již po jednom roce o sobě říká „já su z Prahy“. Prozrazuje ho však jeho přízvuk. Po několika letech přejímá přízvuk pražský a věta „já jsem z Prahy“ už působí věrohodně. Vadí mi na tom několik věcí. Nemám rád lhaní a zkreslování reality. Když se někde narodím a žiju tam do svých dvaceti let, tak odtamtud pocházím bez ohledu na to, že dožiju dalších 70 let jinde. Važte si svého rodného kraje, sakra.
Druhá věc je, že nám kazíte pověst. Různé výzkumy ukazují, že máme v různých koutech země špatnou pověst. Občas se takhle ptám nepražských kamarádů, kteří Pražáci jim v Praze vadí a po pár doplňujících dotazech zjišťuji, že jim vadí támhle Karel, velkej Pražák, kterej je ale neskutečně arogantní a namyšlenej. Jenže tenhle Karel s dokonalým pražským přízvukem je odněkud z Tábora nebo z vesnice u Karlových Varů. A tihle Karlové nám dělají ostudu, protože jich je v Praze víc než Pražáků. Většina z nás totiž nemá peníze, a tak se od rodičů stěhuje do Úval, Kolovrat, Měcholup a dalších periférií, kdežto v centru bydlí studenti v podnájmech. To mi potvrzují naše třídní srazy.
Jenže jak se vlastně pozná opravdickej Pražák od falešnýho? Blbě. Především Pražák nejezdí domů každý druhý víkend 100 km daleko.

Byl jsem jednou s kámošem v Praze na nějakým autorským čtení, účinkující byl odněkud z Pardubic a tak se ptal publika, kolik že Pražák

«
»


 • Pobre Miguel

  Dokončení příbehu: Byl jsem jednou s kámošem v Praze na nějakým autorským
  čtení, účinkující byl odněkud z Pardubic a tak se ptal publika, kolik že
  Pražáků je zde. A kdo je Pražák, ale opravdickej Pražák v Praze narozenej, ať se přihlásí. No a světe div se, tenhle můj kámoš, narozenej u hranic s Německem, žijící v Praze od svých pětadvaceti, se přihlásil! On má za to, že Pražáka dělá open card, trvalý pobyt a registrační značka s „A“ na začátku.

  Pro ty, kterých se to týká: nedivte se, že když přijedete domů (mám na mysli tam, odkud pocházíte, to jest to místo, co není Praha), tak vám místní vyčítají, že jste „zajebaný“ Pražák a vy je přesvědčujete o opaku. Není totiž hezké v Praze říkat, že jste Pražák a u vás doma říkat, že Pražáci jsou „zajebaní“.

  Ještě bych rád zdůraznil, že mám v Praze řadu přátel z Moravy a odjinud, tento hejt není zaměřen proti nim, jen proti tomu vydávání se za Pražáky!

 • Adalbert Kolínský
 • Martin Irein

  Opravdu netuším, jaká porucha mozku může člověka přivést k tomu, aby se vydával za pražáka.

 • Marek Pekárek

  nehledě na to, pražák nikdy neřekne že je z prahy, ale z karlína, kobylis, měcholup .. a to říkám jako moravák ( moravan se mi silně ekluje ), který si v práglu něco odmakal a odpařil, mezi domoradcama mám iks kámošů, ale potřebu uhnízdit se v matičce jsem věru nepocítil nikdy .. a propos, u přerodu naplaveniny ve 120ti procentní pražačku jsem byl osobně, proměna trvala asi 5 minut a styděl jsem se do morku všech známých kostí

 • bliblobleeb

  Nic jako „skutečný pražák“ neexistuje, za takové se totiž nejčastěji vydávají takoví, co maj fotra z Budějic a matku ze Slovenska 😛 Nebo v lepším případě -- rodiče sice z Prahy, ale minimálně polovina prarodičů už jsou náplavy a takových je minimálně 80 %

  • Pobre Miguel

   I kdyby to bylo 20%, je to dost, i 10% by bylo dost. Přijde mi proto nefér psát toto číslo a k tomu “skutečný Pražák neexistuje“. Zlehčuje to problém, o kterém píšu.

  • JardaS

   Pražák je ten, kdo se v Praze narodil, to ví snad i úplný vůl !!!