Electronic Dance Music (EDM)

Posted: Říjen 14th, 2015 | Author: vooku | 2 Comments »

Před pár lety se o dobrejch dramenbejzovejch producentech občas říkalo „a pak začal dělat dubstep“, což bylo doprovázeno lomením rukama a všeobecným žalem. O dubstepovejch se zas říkalo „a pak začal dělat house“ – když tuhle v Roxy hrál Skream, tak sem se jak malej těšil na zabijárny typu Exothermic Reaction nebo Rutten, a místo toho tuc tuc haus. Několik let sem si ho pak nemoh ani pustit. To naštěstí skončilo, když sem si v srpnu koupil jeho LP Outside the Box na čtyřech vinylech.

Neska by se dalo říct „a pak začal dělat edm“ *naštvaný pohled na DJ Freshe*. Naštěstí se to už tolik nestává, zato se objevil jiný nešvar – chytráci na youtube, kteří nikdy neodpálili brčál a tvrdí, že dnb patří do EDM. Jasně že sou dramce elektronika, jasně že to je primárně taneční záležitost a hudba to taky rozhodně je, DRAMENBEJZ ALE NENÍ EDM!!!

Vymejšlet všeobjímající pojem pro všechno od indie elektra přes jungle, dubstep i brostep až po hardstyle mi přijde přinejmenším hloupý. To bychom tam rovnou mohli zahrnout i freetekno. Ten zásadní rozdíl není totiž hudební, anobrž kulturní. EDM je čistě americkej pojem, v Evropě se s ním skoro nesetkáte. Přirozeně, protože obě scény fungujou jinak. Americká elektronika je navázána na jejich pop a i z producentů a djs se stávají superhvězdy, určitě znáte aspoň Skrillexe. U nás pop smrdí tlustou Farnou a dobrou hudbu abyste na rádiu pohledali. Znáte Andyho C? Pokud se někdo z vašeho okolí v zlámanejch beatech neztrácí každej pátek, je klidně možný, že ne, a to je chyba. Je to otec jedný z nejvýznamnějších dnb rodin, labelu Ram Records. Taky špičkovej dj. A to je ten hlavní rozdíl. Kašlem na superhvězdy, my máme rodiny. My máme Ram, Blackout, Vision, Eatbrain, Hospital… A každej zaoceánskej čůrák, co si chce přivlastnit naši musiku jenom proto, že se to obojí dá vyrobit v Ab

«
»