Ekoterorismus

Posted: Říjen 7th, 2015 | Author: Jirka | 2 Comments »

V rámci současné aféry Volkswagenu jsem si uvědomil jednu věc: ekologie smrdí. Tady vůbec nejde o to, jaké emise motor vypouští, ale jak nesplnitelné normy na emise si ekoteroristi prosadili, aniž by používali mozek.
Představte si, že chcete prodávat auto a jste schopní ho dát do kupy za 10000 éček. To auto by bylo zcela funkční, vhodné pro ježdění s rodinou a další takový ty blbosti, co vidíte v reklamách. Ale ouha, motor nesplňuje jednu z desítek nesmyslných emisních norem. Takže musíte zpátky do projektu, proinvestujete x milionů a taky prodražíte výrobu aut – výsledkem bude konečná cena 15000 eur, aniž vy jako výrobce na tom máte jakkoli zvýšený zisk.
A otázka je? Stojí těch 5 tisíc eur navrch za kus za to, že nevypustíte do ovzduší 0,24 mg NOx, ale jenom 0,08 NOx? Ne, jasně že ne. Číně jsou stejně nějaký emisní limity fuk, že, takže planeta to nepozná.
Kdyby ekoteroristi používali mozek, místo zbytečných investicí do superúsporných motorů si radši prosadí daň z neekologických motorů. Když nacpete do ekologie 5000 éček na jedno auto, jsou to utopený náklady. Kdyby se to stejnou hodnotou zdanilo, tak těch 5000 éček přijde do státního rozpočtu a bum, stát má prachy, že.
A proto hrozně moc fandím Volkswagenu, že se nechtěl nechat svázat nesmyslným ekoterorem!

«
»