Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #968 ŽE MÍT PRAVDU NESTAČÍ

#968 ŽE MÍT PRAVDU NESTAČÍ

Posted: Srpen 11th, 2015 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 32 komentářů »

Když chodíte na matematickou základku, matematickej gympl i matematickou vejšku, zanechává to na vás následky. Já si to v jednadvaceti uvědomil a rozhodl jsem se začít studovat i něco normálního – jenže finštinu ten rok neotvírali, takže jsem skončil na logice a neštěstí bylo hotový. Logika byl zlatej hřebík, pořídil jsem si pravdu jako fetiš a ještě dlouho si myslel, že když budu mít pravdu, nemůže se mi v životě nic stát.

Postupně ale zjišťuju, že je to celý dost jinak. K čemu mi je, že mám pravdu, když o ní nedokážu přesvědčit ostatní? Podívejte se do standardní internetový diskuze, ať už se týká běženců nebo toho, jestli byla víkendová příbramská penalta proti Teplicím regulérní. Kdybych ji měl rozebírat na zkoušce u profesora Švejdara, tak holt svižně dokážu nekonzistenci axiómů, který používaj jednotliví diskutující, nechám si zapsat jedničku a vesele odkráčím v dál.

Ovšem lidem jejich nekonzistence málokdy vadí. Když někomu dokážete nekonzistenci jeho názorů, tak se bohužel s bolestivým výkřikem nerozplyne v obláčku logiky, ale většinou plácá stejný nesmysly dál, protože mu ani nedochází, co to nekonzistence je a co z ní všechno plyne. (Všechno.) Takže jestli chcete, můžete se snažit nejen v internetovejch diskuzích o nějaký filigránský techniky argumentace; mnohem významnější ale stejně zůstane okřídlený pravidlo, že silnější pes mrdá.

A jestli v situacích, kdy someone is wrong on the internet, můžeme mít aspoň teoretickou naději, že když si vzájemně vyjasníme teze, můžeme dospět k odpovědi, kdo pravdu má a kdo ji nemá, pak jsou tady ještě partnerský vztahy a tam už je to s pravdou úplně na pytel. Když vám partnerka řekne, že má pocit, že si poslední dobou spolu málo povídáte, jste nahraný, i když jste spolu během posledního tejdne propovídali tři večery. A ano, můžete ji zkusit přesvědčit o tom, že pravdu má náčelník, ale za následky neručim a na pozdější reklamace nebude brán zřetel.

«
»