#924 POVOLENÁ SLOVA VE SCRABBLU

Posted: Květen 4th, 2015 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 15 Comments »

Scrabble považuju za jednu z nejzábavnějších stolních her ever. Leckdo si myslí, že jako člověk živící se českým jazykem mám každou hru dopředu vyhranou, ale není tomu tak. Jasně, je fajn, že znám a umím tvůrčím způsobem využívat slova jako lumpenproletariát, komutovat nebo pupkohlídkovství, ale pokud jste někdy Scrabble hráli, asi tušíte, že tenhle typ slov člověk zas tak často neposkládá.

Kdepak, partičku Scrabblu rozhodujou slova krátký až kratičký a pokud chcete hrát trochu na úrovni, rozhodně si nevystačíte s tím, že fa je solmizační slabika a je písmeno řecký abecedy. Člověk si tak musí chtě nechtě rozšiřovat slovní zásobu o shluky hlásek, který jindy než při Scrabblu rozhodně nepoužije, tudíž začne zapomínat na slova běžný. Ale nedá se nic dělat – bez znalosti slov jako , což je ženský princip v japonských bájích, , což je druh (pro změnu) japonského divadla, nebo , což doteď nevim, co je, ale nejspíš to bude taky nějak souviset se zemí vycházejícího slunce, nemáte šanci v týhle hře uspět.

Dobře, dvou-, možná i třípísmenný slova se člověk může naučit jako básničku a neřešit. Jenže pak jsou i slova čtyř- a pětipísmenný, což je další zádrhel. Jednak jsou ve slovníku absurdity typu „ulam„, který prostě neexistujou (a nemyslim si to jenom já, ale i Českej národní korpus). Horší je, že spousta existujících slov mezi těma povolenejma prostě není. Může mi někdo třeba vysvětlit, proč je mezi povolenejma slovama „šukat“ a „prcat“ a starý dobrý „mrdat“ absentuje? Kde jsou přechodníky, který pravidla výslovně povolujou?

Jasně, můžete se zkusit s ostatními hráči domluvit, že se na tom, jaký slovo se uzná a jaký ne, prostě dohodnete během hry. Takový situace ovšem nikdy nekončej dobře – co je pro jednoho běžně užívaný slovo českýho jazyka, bejvá pro druhýho absurdní patvar připomínající tak maximálně patagonštinu. Za sebe teda doporučuju mít vždycky při ruce internet a tvrdošíjně lpět na slovníku, byť je to někdy z výše popsanejch důvodů bolestivý. Scrabble je sice geniální a zábavná hra, ale bez slovníku by rozhádala i Dyka s Vilhelmovou na svatební cestě.

«
»