#902 LIDI, CO NIKDY NEVIDĚLI STAR WARS A JEŠTĚ NA NĚ DRŽKUJOU

Posted: Březen 11th, 2015 | Author: | Filed under: Curvekiller | 33 Comments »

Kinematografie se prý dělí na dvě historický etapy: Na filmy před Hvězdnejma válkama a po nich. Některý moudrý duše dokonce označujou rok 1977, kdy jsme se poprvý ocitli v předaleký galaxii, za reálnej začátek filmový historie. Před tím jen strnulá nuda, černobílá spoušť a němá potopa.

Rozumim tomu. Star Wars jsou totiž ultimátním popkulturním zážitkem, od kterýho se všechno podstatný odvozuje. Kongeniální mix vysokýho s nízkým, střet brakovejch sci-fi a fantasy základů s mistrovským řemeslem, hravý rozvernosti a oscarovejma hercema, popcornový atrakce s věčně silnejma dramatickejma motivama, o který by škemrali i Shakespeare se Sofoklem, aby si je mohli ukrást do svejch her… když by si nevšimli, že si je koumák Lucas ukradl od nich.

Už za mejch mladejch let byly Star Wars velebenou položkou hollywoodský historie. Česi si na ní ale kdovíjak nefrčeli. Vláďa Železný ságu rodu Skywalkerů na Nově pouštěl klidně v sobotu po poledni, jen co doskotačil se zajícem Zazou, Yoda nebyl známější jak Rákosníček a Žvejkovi se smáli, že je fakt chodící koberec. Pak se ale naštěstí spousta věcí změnila a po znovuuvedení starý trilogie a nástupu novejch epizod jsme konečně dohnali Západ – a i u nás se Hvězdný vojny staly fenoménem, co strčí Froda snadno do pytlíku a zastíní i trilogii Byl jednou jeden polda.

Pořád se ale zjevujou lidi, který Star Wars neviděli a neznaj je. Nechápou, že Darth Vader je nejdrsnější padouch galaxie, co by si Trautenberka s macechou Máchalovou namazal na chleba ke snídani a ještě k tomu vyhlásil vodníka Kebuleho. Neví, že Síla je nejvíc. Že eleganci světelnýho meče se nic nevyrovná. Že Impérium vrací úder je nejlepší sequel všech dob, že Obi-wan je velkej pán i v nehmotným stavu a Han Solo cool sígr s koulema z těch nádhernejch časů, kdy politická korektnost ještě všechny nevykastrovala.

Ano, takovýhle nevzdělaný lidi existujou. Bohužel ale neprolízaj potupeně bažinama, v naději, že narazej na nějakýho mistra Jedi, co by je přivedl na světlou stranu, ale ještě se do Hvězdnejch válek navážej, nazývaj je infantilní píčovinou nebo se vysmívaj jménům jeho hrdinů. Jasně, Jabba Hutt, jenž měl být původně „žábou hadem“, má přízvisko skoro tak debilní jako Pavel Pavel. A Jar-Jara Binkse bych si na kolaudačku taky nepozval. Ale zbytek… zbytek je prostě tak geniální, že není možná, aby se do toho světa a jeho gerojů rozumnej člověk nezamiloval. Prostě ne, neexistuje.

Nemyslím si, že bych nebyl tolerantní. Dokážu zkousnout, že někdo dobrovolně stráví půlku života u Ordinace a Cest domů. Rozdejchám vědomí, že jsou na světě lidi, co si do tataráku vmíchaj litr kečupu. A když jsem jó nad věcí, zvládám pochopit i týpky, co jsou schopný čumět tři hodiny na „závody“ Formule 1, ve kterejch někdo někoho předjel naposledy za vlády nebožtíka Havla. Ignoraci vůči Star Wars ale nedávám. Neznalost legendy totiž neomlouvá. A držkování? Za to bych bezvěrce rovnou zatavoval do karbonitu!

«
»