#834 FALEŠNÝ OPTIMISMUS FACEBOOKU A JINÝCH SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

Posted: Září 18th, 2014 | Author: | Filed under: Curvekiller | 19 Comments »

Jsou dny, kdy se cejtim úplně na hovno. V takový chvíle se snažim nevotvírat Facebook ani další sbližovací platformy, páč jejich koncentrovanej optimismus mi dokáže okamžitě vnutit pocit, že jsem jedinej zachmuřenej kokot na světě, co zrovna nejásá nad krásně naaranžovaným talířem tomatový polívky a neužívá si nádhernej výhled na Prahu. Ale cítí se… no prostě na to hovno.

Ocenil bych v tomhle od všech těch vejmyslů od Zuckerberga a dalších kujónů trochu pochopení. Trochu tý vobyčejný empatie. Chci snad tak moc, když v danej den toužím vidět nějakou tu fotku ztrápenýho ksichtu člověka, co dostal zrovna padáka? Je snad problém vyfotit tu trošku slz a nějakou tu podlitinu z domácího násilí? Proč nikdo nenapíše takový hezky nasraný status o krachujícím manželství? Nebylo by k mání nějaké zdeptané vyznání na hraně sebevraždy? A je snad problém vyvěsit na net Instagramem prohnanou lékařskou zprávu o zánětu močáku, jež neodvratně značí, že pro autora bude i vobyčejný chcání bolestivou torturou?

Ne, nic takovýho. Místo toho budou všichni psát svý vymilískovaný statusy. Samej smajlík, srdíčko, „cítí se rozverně“ a další pochybný optimistický mrdky, kterejch vám Tomáš Klus na požádání vybleje celej zpěvník. Fotky z nádhernejch vejletů. Momentky z prosluněnejch dovolenejch. Oslavy šestýho výročí úžasnýho vztahu. Děti se smějou, holky se opalujou, chlapi se chluběj, jedno jestli hodinkama, kárama nebo novejma buchtama. Všichni jsou prostě successful, happy a cool.

Jasně, že člověk ví, že i ty cizí vejlety jsou v jádru stejně vobyčejný jako kterýkoliv jiný a že oslavy šestýho výročí úžasnýho vztahu jsou vykoupený antidéčkama a chlastem. Ale ta síla obrazů i psanýho slova na mě prostě dovede zapůsobit, neubránim se jí – když je to vyvěšený černý na bílym, je to prostě pravda. A tahle pravda v éře sociálních sítí vobčas tak votravuje a je tak nakašírovaná, že by jeden všechny ty fejsbůky spláchl do hajzlu.

Jejich původní účel šel totiž do háje – namísto sítí, kde jsme mohli být těsněji v kontaktu, tu máme další véélikou neosobní, a proto bezobsažnou i pokryteckou vitrínu všemožnejch rádoby, na který by i Hitlerovic Dolfi vypadal jako talentovaný malíř, nadšený kynolog a hravý kutil, jenž nejspíš v zájmu ochrany životního prostředí vytrvale testuje výhody plynovýho vytápění.

«
»