Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #756 VYVOLÁVÁNÍ DUCHA KAPLICKÉHO CHOBOTNICE

#756 VYVOLÁVÁNÍ DUCHA KAPLICKÉHO CHOBOTNICE

Posted: Březen 3rd, 2014 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 6 Comments »

Sralo mě, když na Letný nevyrostla Kaplickýho chobotnice. Sralo mě to, přestože mi bylo jasný, že v českejch podmínkách by výsledná stavba trvala dvakrát tak dlouho a stála třikrát tolik, než by bylo původně plánováno. Sralo mě to natolik, že ačkoliv jinak angažovaný písně považuju a priori za sračku, málem jsem s vlastní skladbou o blobu vystoupil na křtu dokumentu Oko nad hlavou.

Ale už mě to nesere. Ta stavba se zpolitizovala natolik, že už nemá smysl se k tomu vracet. Prostě už se to stalo, byla to ostuda, ale je to zahraný, odestát se to nemůže. Nehorázně mě teda serou lidi, který si berou do huby chobotnici ještě v roce 2014, jako naposledy ministr kultury Daniel Herman, kterej oznámil poslancům, že chobotnice se klidně může nakonec postavit. Jenom by teda stála úplně někde jinde a měla by úplně jinej účel. Je mi to úplně jasný. Možná by taky vypadala úplně jinak, že jo?

Do prdele kurva práce, to se ten pán úplně pomátnul? V kapele jsme dva scenáristi a dva architekti; zjistili jsme, že ty profese maj hodně společnýho (scenáristovi posere jeho geniální plány režisér, architektovi stavybvedoucí), takže po zkouškách často o architektuře tlacháme. A nemůžu si pomoct: smyslem architektury není navrhnout hezkej barák. Smyslem architektury je přece navrhnout hezkej barák, kterej zapadne do okolního prostředí a bude dobře sloužit svýmu účelu. Chobotnice měla stát na Letný, tam, čumíc zvejšky na celou Prahu, dávala smysl. A Daniel Herman může o přemístění tisíckrát mluvit s Kaplickýho ženou, já jsem přesvědčenej, že Kaplický sám musí po jeho prohlášení rotovat v hrobě.

I když nejpravděpodobnější mi stejně připadá, že za Hermanovym prohlášením není ignorace základních architektonickejch pouček, ale vědomí, že stavba chobotnice je už dneska nesmyslná chiméra, takže podporou blobu ze sebe Herman v podstatě zadarmo udělá kultůrního čoveka a vytříská z toho pro sebe nějaký politický body. Což je samozřejmě ještě tisíckrát horší, než kdyby to byl jenom ignorant.

«
»